Yediden Yetmişe Herkesin Parkı: Gençlik Parkı

Devasa oyuncaklar! Korkunç yükseklikte duran devasa oyuncaklar! Hepimizin biraz korktuğu ama çok sevdiği lunaparklar! Çocuğundan gencine yetişkininden yaşlısına her statüden her meslekten her yaştan insanın eğlenmeden çıkmayacağı lunaparklar!

genclik parki ulus ankara parklar lunapark gezme eglenme eglence yeme icme

yeni genclik parki lunapark eglence merkezi oyuncaklar oyun eglenmek parklar ulus ankara


Böyle büyük ve heyecanlı bir giriş yaptığıma bakmayın, her gün lunaparkın önünden geçmeme rağmen bir kere bile içine girmedim. :) Hem korkumdan hem de beni şevklendirip götürecek kimseyi bulamamamdan ötürü hayatımda hiç lunaparka gitmedim, çok heves ettim o ayrı. :) Şimdi sizlere neredeyse her gün önünden geçerek okuluma gittiğim Ankara’nın ilk lunaparkını, Gençlik Parkı’nı anlatacağım. :)

Eskiden Yeniye Gençlik Parkı

genclil parki ulus genel gorunum manzara lunapark eglence

Gençlik Parkı, Ankara'nın en eski parklarından biridir. Park diyip geçmemek lazım, Başbakan, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu üyeleri ve milletvekillerinin katıldığı bir törenle açılan park Ankara için bir ilkti. Cumhuriyet inancıyla inşa edilen park için yapılan hummalı çalışmalar 1936 tarihinde başladı. Hazırlık için anlaşılan tasarımcı ise Fransız Theo Leveau idi. O yıllarda nüfusu 122 bin 270 olan ve çevresi boş araziyle çevrili, susuzluk çeken Ankara için bu park, çok önemli bir projedir ve bu nedenle her türlü fedakârlık göze alınır. Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bataklıklarla kaplı 28 hektar büyüklüğünde bir arazide parkın inşaatı başladı. Parka 600 bin lira ödenek ayrılarak iki yılda bitirilmesi planlandı ve 22 Nisan 1941’de jandarmaların bizzat evlerine giderek getirdiği 12 bin gayrimüslim erkeğin bir bölümü ‘20 Kur’a İhtiyatlar’ adı altında parkın yapımında çalıştırıldı. Ancak park 19 Mayıs 1943 günü hizmete açılabildi, açılışı İsmet İnönü yaptı.

eski tarihi genclik parki eskihali lunapark genel gorunum

Gençlik Parkı açıldığında Ankara’nın ikliminde yaşayabilecek kuşlar için bahçe, açık hava halk tiyatrosu, çocuk bahçesi, labirent, yüzme havuzu ve atlı gezintiler için bir gezi yolu bulunmaktaydı. 1951 yılında ise bugün gördüğümüz oyuncaklar parka eklendi; gösteri için Ankara’ya gelen İtalyan lunaparkındaki oyuncakların benzerleri Gençlik Parkı’nın içine kuruldu. 

1957 yılında parkın içine TCDD tarafından, iki minyatür tren koyuldu. Daha sonra park içerisinde nikah salonu kuruldu. Parkın içinde etrafı geniş yeşil alanlarla kaplı geniş bir havuz bulunmaktaydı. Eskiden bu havuzda kayıkla dolaşılabiliyordu ve hatta 1960'lı yılların başına kadar havuzda su sporları yapılıp, etrafında konserler veriliyordu. Ayrıca havuzun çevresinde bulunan aile gazinolarında dönemin en ünlü Türk Sanat Müziği solistleri sahne almaktaydı. 

genclik parki havuz sandal gezmek binmek eglence mekan lunapark

1980'li yılların başında minyatür trenler kaldırıldı ve bu dönemden sonra halkın parka olan ilgisi giderek azaldı. Buna sebep olarak ülkenin o dönemlerde içinde bulunduğu malum durumu gösterebiliriz. İnsanların kafasında eğlenmeyi düşünmek ilk sırada gelmiyordu tabi ki… Canlandırmak amacıyla 2007-2009 yılları arasında yenilenen park 30 Ağustos 2009 Zafer Bayramı'nda tekrar halkın hizmetine açıldı. Yenilenmeden sonra getirilen oyuncaklar arasında lunaparkta özellikle 150 metrelik dönme dolap ve 45 metrelik asansör dikkat çekmektedir. 

genclik parki donme dolap lunapark oyuncak eglence yuksek yuksekte kabin

genclik parki asansor yuksek korkunc lunapark oyuncak eglence


Ayrıca şimdilerde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun işbirliği ile Gençlik Parkı’nın içine Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan bir bilim merkezi de kurulmaktadır. 

2006 eski genclik parki lunapark parklar oyuncaklar oturmak yurumek

(Gençlik Parkı 2006)

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol