Tuvaletin Doğuşu ve Günümüze Gelişi

İnsanlığın doğuşuyla birlikte boşaltım ihtiyacı da doğmuştur. Çünkü insan ne yemek yemeden durabilir ne de boşaltım yapmadan. Peki, tuvalet ihtiyacı nasıl doğmuştur? İnsanlar milattan önceki çağlarda yerleşik hayatta olmadığı için bulundukları her yerde bir şekilde bu ihtiyacını gideriyordu. Fakat günümüzde artık bu mümkün değil, olamaz da.

 

Mezopotamya’da tuvalet


M.Ö. 2000’li yıllarda, Mezopotamya bölgesine hüküm süren büyük Akad kralı I. Sargon, yaşadığı saraya 6 adet ilkel tuvalet yaptırmıştır. Aynı zamanda ilkel kanalizasyon sistemleri de bulunan sarayın kalıntıları incelendiğinde Mezopotamya’nın gelişmişlik konusunda ne seviyede olduğu anlaşılmaktadır.

akad tuvaletleri 1. Sargon

Antik Mısır mezar tuvaletleri

Mısır’da yapılan tarihi araştırmalarda elde edilen bulgular neticesinde önemli kişilerin mezarlarında ilkel tuvaletler bulunmaktadır. Bunun sebebi ise kişinin öldükten sonra da doğal ihtiyaçlarının olacağı inanışıdır.

antik misir tuvalet

 

Anadolu’da Tuvalet İhtiyacı

Urartuların Van ve çevresinde yaşadığı dönemlerde ilkel tuvalet ve kanalizasyon sistemlerinin olduğu araştırmalar neticesinde bulunmuştur. Aynı dönemlerde daha batıda yaşayan Hititlerin de tuvalet için evlerinin dışında çevresi taşlarla örtülü özel bir delik kullandığı da bilinmektedir.

anadolu tuvalet

Antik Yunan Tuvalet İhtiyacı

Antik Yunanlılar, bu konuda doğu toplumlarına göre oldukça geri kalmışlardır diyebiliriz. Yıllar, yıllar önce Mezopotamya'da ve Anadolu'da tuvalet sistemleri kullanılırken, yıllar sonra Yunan'da insanların birçoğu sokakta boş bulduğu yerlerde tuvalet ihtiyacını giderirken evin içinde taşınabilir kaplar kullanırlardı. Tuvalet ihtiyacını gideren kişi tuvaletini uygun yere dökerdi. Bu da sağlık açısından oldukça tehdit edici bir durumdu.

 

eski tuvaletleri

Antik Roma’da tuvaletler sosyal ortamlardı.

 

Romalılar umumi tuvaletler oluşturmuşlardır. Burada insanlar karşılıklı oturup hem sohbet eder hem de tuvalet ihtiyaçlarını giderirdi.

 

antik romada tuvaletler

 

Günümüzde Tuvaletler

 

Günümüzde, ülkemizde, hala alaturka tuvaletler bulunsa da, çoğunlukla klozet sistemi olan tuvaletler kullanılmaktadır. Hatta gelişen teknoloji sayesinde artık masaj yapan ve kendi kendini temizleyebilenleri bile var.

 

gunumuz tuvaletleri

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol