Şemsiyeyi Açıyoruz

Konu başlığı biraz korkutucu olabilir fakat zararsız bir yazı olacağına söz veriyorum. Bu yazının hiçbir kısmında şemsiyelere ve insanlara zarar verilmemiştir. :)

Şemsiye, ilk zamanlarda güneşi durdurmak anlamına gelen “parasol” (para=durdurmak, sol=güneş) ile adlandırıldı. Türkçeye ise Arapçadaki şemsiye sözcüğünden gelmiştir. 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

tarihi eskisiyle semsiye semsiyeler kabartma yazi resim tarih

İlk şemsiyenin, Mezopotamya’da kullanıldığına dair bilgiler ulaşılmıştır. Güneşten korunmak amacıyla kullanılan ilk şemsiyelerden sonra, M.Ö. 1200 yıllarında eski Mısır’da koruyucu bir özelliği olduğuna inanılan şemsiye, Roma kültürüne Mısır’dan geçmiştir. İlk zamanlarda şemsiye imalatında çeşitli bitki yaprakları ve papirüs kullanılmıştır. O zamana dek güneş için kullanılan şemsiye, yağışlara karşı ilk kez Çin’de kullanıldığı bilinmektedir. Kâğıttan yapılan şemsiyelere reçine sürülerek su geçirmez yapılmış ve yağmurdan korunmak amacıyla kullanılmıştır.

semsiyeli kadin eski eskisiyle semsiyeler semsiye tarihi tarih

16. yüzyıl sonlarına gelindiğinde ise batı dünyasında yaygınlaşmaya başlamıştır. İlk olarak Faslı gezgin ve yazar olan Janas Hanway tarafından Londra’da kullanılarak şemsiyenin tanınmasını sağlamıştır. Bu zaman zarfında İngiltere’de şemsiyeler “Hanway” olarak adlandırıldı. O zamanlar, Çin’den getirilen dandik ürünlerin üzerine, kendi isminin yer aldığı etiketleri yapıştırınca modacı olunan yıllar değildi. Instagram’dan satış falan yapmadı Hanway, delikanlı gibi kullandı. 

janas hanway semsiye yazar gezgin semsiyeler eski eskisiyle tarih tarihi

İlk zamanlarda, bir çeşit ağaç reçinesi kaplanarak su geçirmez olması sağlanan şemsiyeler, kullanışlı ve dayanıklı olmadığı için yeni modeller üretilmeye başlandı. Yeni tip şemsiyelerin seri üretimine, 1830 yılında Londra’da “James Smith and Sons” şirketinde başlandı. Bu şemsiyelerin saplarının yapımında ahşap ve balina kemiği kullanıldı. 1852’de Samuel Fox adlı bir üreticinin çelik tel kullanmasıyla değişik modeller üretilmeye başlandı.

londra semsiye magazasi semsiyeci semsiyeler eskisiyle yenisiyle eski yeni eskisi yenisi

londra semsiye magazasi semsiyeci semsiyeler eskisiyle yenisiyle eski yeni eskisi yenisi dukkan ici magazalar magaza

tarihi semsiye adam kalabalik semsiyeler tarih eskisiyle yenisiyle eski yeni eskisi yenisi

Ülkemizde ise ilk örnekleri; ülke dışından getirilen şemsiyelerin kullanımıyla oldu. 1882 yılına gelindiğinde ise; İstanbul’da yaşayan Robenson adlı bir İngiliz vatandaşın üretime başlamasıyla ilk yerli yapım şemsiyeler de kullanılmaya başlandı.

cocuk semsiye semsiyesi sari semsiyeler tarihi komik ilginc eskisiyle yenisiyle eskisi yenisi eski yeni

Günümüzde dünyada, çeşitli modelleri, renk ve malzemeden yapılmış olanları bulunan şemsiyeler, değişik yay mekanizmaları aracılığıyla açılıp kapanan, yarı otomatik, manuel ve tam otomatik modeller içermektedir.

yeni yenisiyle eskisinden yenisine semsiye defile modern ilginç renkli semsiyeler

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol