Sağlık, Nazar ve Aşk için birebir iyi gelen renk Kırmızı ve Kutsal Kına

Günümüze Değin Kına ve Kına Yakma Gelenekleri

Günümüze Değin Kına ve Kına Yakma Gelenekleri

 Kına, kına ağacının yapraklarının dövülmesi ile elde edilir, toz halindedir. Günümüzde çoğunlukla saçları boyamakta kullanılırken, gelenekler içinde kına gecesi denilen gecede de avuç içinin ya da parmak uçlarının boyanmasında kullanılır.

Kına, kına ağacının yapraklarının dövülmesi ile elde edilir, toz halindedir. Kına, kına ağacının yapraklarının dövülmesi ile elde edilir, toz halindedir.

Eskiler kınanın serinletici özelliğinden faydalanıyordu. Çöl insanları bu serinletici özelliği için el, ayak ve avuç içlerine kınayı yakarken, cilde iyi geldiğini de anlamışlardı. Yüzyıllar önce kınanın uzun süre iyileşmeyen yaraları iyileştirdiğini, el ve ayaklardaki sorunlara, kaşıntılara iyi geldiğini de görünce şifa özelliğini de keşfetmişler.

Aldığı kırmızı, kahve rengi renkten ötürüde daha çok kadınlar süslemede de kullanmaya başlamış kınayı

Aldığı kırmızı-kahve renginden ötürü de daha çok kadınlar süslemede kullanmaya başlamış kınayı. Kadınlar önceleri saçlarını kına ile boyuyorlardı. Kına yakılan saçlar hem güzel kokuyor, hem de daha sağlıklı, canlı görünüyordu, hala da öyle :)

Aldığı kırmızı-kahve renginden ötürü de daha çok kadınlar süslemede kullanmaya başlamış kınayı.Aldığı kırmızı-kahve renginden ötürü de daha çok kadınlar süslemede kullanmaya başlamış kınayı.

Anneannem vefat edene kadar saçları kınalı ve bildiğimiz o güzel kırmızıydı. Eski kadınların güzellik malzemesiydi kına. Kadınlar ellerine, tırnaklarına da yakmaktaydılar.

Aslında sevinçli, kutlamalı geçiş dönemlerinde kına hep yakılmış, onun kutsallığına inanılmış.

Aslında sevinçli, kutlamalı geçiş dönemlerinde kına hep yakılmış, onun kutsallığına inanılmış.

Erkeklerin sakallarına da yaktıkları kına, İslamiyet'te sünnet olarak görülmektedir. Erkek çocuklarının sünnet düğünlerinde ellerine ya da serçe parmaklarına da kına yakılıyordu. Evleneceği zamanda damadın serçe parmağına kına yakılmaktadır, bu gelenekler hala sürüyor.

Gelinler için düzenlenen kına gecesi geleneği ise Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya, Arap Yarım Adası,Yakındoğu ve Güney Asya’da da görülmektedir, tabi bizlerde de.

Gelinler için düzenlenen kına gecesi geleneği ise Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya, Arap Yarım Adası, Yakındoğu ve Güney Asya’da da görülmektedir, tabi bizlerde de.

kina gecesi nedir

Kına Gecesi nedir? 

Evlilik öncesi eşleri birbirine sevgi ile ömür boyu bağlamak amacıyla kına yakıldığı söylenir. Türk-İslam geleneğinde yer bulan bu adet, evlilik öncesi perşembeyi cumaya bağlayan gece yapılır. Kınanın evlenecek çifti nazardan koruduğu da söylenir.

Kına gecesi, kadının evlilik öncesi anne baba evinde geçirilecek son gecesi gibi düşünülür ve o gece de evlenecek olan genç kadın arkadaşları ile buluşur, ellerine kına yakılarak ana-baba ocağından, üzüntüyle ayrılıp, yeni bir yaşama ve kendi evine gidişi söylenen şarkılarla da duygusal bir şekilde anlatılır.

Kına gecesi, kadının evlilik öncesi anne baba evinde geçirilecek son gecesi gibi düşünülür ve o gece de evlenecek olan genç kadın arkadaşları ile buluşur, ellerine kına yakılarak ana-baba ocağından, üzüntüyle ayrılıp, yeni bir yaşama ve kendi evine gidişi söylenen şarkılarla da duygusal bir şekilde anlatılır.

Tabi hepimizin bildiği “yüksek yüksek tepelere…” diye başlayan, özellikle gelin adayını ve anneyi ağlatan şarkılarla geçer kına gecesi.

Tabi hepimizin bildiği “yüksek yüksek tepelere…” diye başlayan, özellikle gelin adayını ve anneyi ağlatan şarkılarla geçer kına gecesi. Evlenecek olan genç kadın ellerini önce açmaz, kayınvalidesi altın hediye edince, kına yakılması için ellerini uzatır. Kına gecesine özellikle hem gelin hem damat tarafının kadınları ve gelinin arkadaşları katılır. İki tarafın kadınları da bu sayede daha iyi tanış olurlar. Kına gecesine özel giysiler yapılır, gelin adayı bindallı denilen giysiyi giyer.

Eskilerin duygu yüklü kına geceleri, son dönemlerde artık mini düğün gibi eğlenceye dönüştü.

Eskilerin duygu yüklü kına geceleri, son dönemlerde artık mini düğün gibi eğlenceye dönüştü. Organizasyon şirketleri ile anlaşarak, evlenecek olan genç kadın arkadaşları ile eğlenmektedir. Eski kına gecelerinde damadın olmadığı, hatta düğüne kadar gelinle pek görüşmediği zamanlardan, artık damatlarında katılım sağladığı, kınaya uğrayıp vakit geçirdiği, eğlenceye ortak olduğu kına gecelerini görüyoruz.

Mezuniyet kınası diye bir şey duydum, hiç tanık olmadım ama üniversiteden mezun olan genç kadınlar, eğlenceli mezuniyet kınası da yapmaya başlamışlar.

Mezuniyet kınası diye bir şey duydum, hiç tanık olmadım ama üniversiteden mezun olan genç kadınlar, eğlenceli, mezuniyet kınası yapmaya başlamışlar.

Kendine has kokusu ve o zalim güzel kırmızı rengi ile sevgi ve aşkı da tetikler kına. Dövmenin tarihiKendine has kokusu ve o zalim güzel kırmızı rengi ile sevgi ve aşkı da tetikler kına.

Kendine has kokusu ve o zalim güzel kırmızı rengi ile sevgi ve aşkı da tetikler kına. Eskilerden günümüze Hintlilerden gelen kına dövmelerinin bedendeki muhteşem görsel şovu da günümüzde hala vazgeçilmez güzellikte.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol