Parfüm neydi? Nereden çıktı?

kadinlar eskisiyle parfum parfumler parfum sikmak kadin koku kokular eskisiyle tarihi tarih

Parfüm sevgiydi,parfüm emekti diyerek başlamadan edemedim.  Kahrolsun içimdeki Türk filmi klişeleri. Konumuza dönelim. Parfüm olmadan önce eski zamanlarda kokulu tütsü ve yağlar büyücülerin, sihirbazların ve din adamlarının güçlerini simgelerdi. Fakat Ortaçağ’a gelindiğinde baş gösteren hastalıklarından korunmak için insanlar temizliğin önemini anlayınca, sabun ve koku kullanmaya başladılar ve bu hızla yaygınlaşmaya başladı.


1400'lü yıllarda sedir ağacı, biberiye, terebentin ve alkolden üretilen dünyanın bildiği ‘Macar suyu’ üretildi. Rönesans döneminde ise koku kullanımı adeta bir çılgınlığa dönüştü ve bir çeşit statü simgesi halini aldı. Yelpazeler, korseler, mücevherler,elbiseler,tablolar ve hatta biblolar  bile parfümlenmeye başlandı. 
Bu inanılmaz akımdan, Osmanlı İmparatorluğu da ziyadesiyle etkilendi. Haremdeki kadınlar da padişahın huzuruna çıkmadan önce vücutlarını zencefil ve hoş kokulu otlarla ovdukları biliniyor. Eski Mısır’da da koku kullanımı zenginliğin bir simgesi haline gelmişti. Zenginlerin mumyalarına sonraki yaşamı için çeşit çeşit kokular katıldı.


Eski Yunan zamanında da savaş kahramanlarının kasları ‘kafuru’ ile ovuluyordu. (kafuru: kafurağacının odunu su buharı ile damıtılarak kafur yağı elde edilir ve bu yağ aroma tedavisi, naturel ilaç ve kafur ispirtosu yapımında kullanılır.)

kafur agaci su buhariyla damitma yag yagi parfum yapimi koku kokular

Eski Yunan da yaşamış kadınlar da aynı savaşçılara yapılan gibi vücutlarını aromatik esanslarla ovuyorlardı. Kokularla oldukça ilgili olunan Roma İmparatorluğu döneminde ise koku kullanımı fazlasıyla yaygındı. “Per fumum” sözcüğü koku için kullanılan tüm şeylere verilen isimdi. 
Uzun yazılardan hoşlanmayalar için derlediğim özeti okudunuz.Tüm bunların detaylarını öğrenmek istiyorsanız. Birlikte, tarih yolculuğuna devam edelim.

Parfümün Tarihçesi

 

Parfüm, latince, kokulu duman anlamına gelen “perfumum” kelimesinden gelmektedir. Tarihi ise verdiğim kısa bilgilerden de anlayacağınız gibi oldukça eski. Günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Râ için güneşin doğuşundan batışına kadar kokulu otlar yakarlardı.

gunes tanricasi tanrica ra eski eskiden eskisi eski misirlilar kokulu ot yakma figur figuru resim cizim tarih tarihi
Ölülerini ise kokulu yağlar kullanarak mumyalar, mezarlarına parfüm şişeleri ve kokulu kremler koyarlardı. Öyle ki, yapılan kazılarda Mısır Firavunu Tutankhamon’un mezarından çeşitli parfüm şişeleri ve krem vazoları çıkarıldı. Mısırlıların günlük hayatlarında kokulu yağlar ve pomatlar kullandığını biliyoruz. Bunların arasında en çok tercih ettikleri ise “kyphi” adını verdikleri kokulu bir yağdı. Kyphi, bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden oluşan bir karışımdı. 

eskisiyle eski eskiden misir misirlilar insanlar koku parfum tanrica ra gunes tanrısı figur resim cizim eser tarihi

Nefertiti yasemin banyosu yapar, banyodan sonra vücuduna sandal ağacı, amber ve ender rastlanan çiçek özleri sürerdi. (Nefertiti: Nefertiti, Mısır kraliçesi, Mısır Firavunu IV. Amenhotep'in eşi, Firavun Tutankhamun'un kayınvalidesidir.)

nefertiti eski misir eskisiyle koku parfum misir kraliçesi Misir Firavunu IV. Amenhotep'in esi Firavun Tutankhamun'un kayinvalidesi

İlk parfüm ne zaman üretildi?


Çağdaş niteliklere sahip bilinen ilk parfüm 14. yüzyılda, 1370 yılında üretildi ve o zamanlarda güzelliğiyle tüm dünyaya ünlü salmış Macar kraliçesine atfedildi. Özünde biberiye yağı ve alkol karışımından elde edilmiş, lavanta yağı ile zenginleştirilmiş bu karışıma özel bir isim vermeyi de unutmadılar: “Macar Suyu”

macar kralicesi elizabeth parfum macar suyu parfumun icadi tarihi gelisimi

Zamanla Parfüm Sektörünün Gelişimi ve Değişimi


16. yüzyılda cam sanatının gelişmesiyle birlikte parfümün de gelişme süreci hızlandı. O yıllarda parfümün en çok üretilip tüketildiği ülke Fransa idi. Fakat parfümün o dönemlerde vücuda sürülmesinin hastalıklara neden olacağı düşünülür, parfüm sadece kötü kokuları önlemek için kullanılırdı. Bu nedenle giysiler, eldivenler, mendiller, mücevherler hatta ev eşyaları bile parfümden nasibini alırdı. 
17. ve 18. Yüzyıllara gelindiğinde ise, parfüm artık kocaman bir sektör olmuştu. Özellikle Fransa'nın parfüm sektörünün kalbi haline geldi.

gelle freres parfum dukkani magazasi parfumler

parfum parfumler parfum siseleri yeni yenisiyle yeniden yenisi koku kokular siseler

20. yüzyılda parfümler göz kamaştırıcı şişeleriyle neredeyse birer sanat eseri halini aldı. Parfümler artık kötü kokuları maskelemek için kullanılmıyor. Şimdilerde parfüm; insanın kişiliğinin bir parçası, benliğini vurgulayan bir nota, duygularının tercümanı gibi adeta. O parça, o nota,o tercüman artık siz nasıl ifade ederseniz, çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Tabi hala kullanmayanlarımız da var. Terlemek doğaldır, kokmak da öyle ama koktuğunu bile bile önlem almamak doğal değildir. Parfüm kullanın! Ter kokusuna hayır de! Hayır!

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol