Mola Versek Artık - Otobüslerde Neler Değişti?

Ağlayan ve kötü kokan bebeği, saniye susmadan konuşup soru soran çocuğu, horlayan amcası, yüksek sesle telefonla konuşan teyzesi olmazsa hareket etmez bir otobüs. Yol uzun diye düşünüp de yan koltuğunuzdaki insanla muhabbet kurmak, 1 saat içinde can ciğer olmak fakat yolculuk bitimine az süre kaldığında iki tarafın da birbirini umursamaması da otobüs yolculuğunun olmazsa olmazıdır.

varan otobüs eski yeni uzun yol yolcu muavin şoförvaran şoför otobüs yolcu uzun yol seyahat

Eskiden otobüsler, sadece ulaşım sağlayan araçlardı. Uçak fiyatlarının düşmesi, otobüs firma sayısının hızla artışı,rekabetin artmasını sağladı. Böylelikle konforun artırılması ve yeniliklere gidilmesi kaçınılmaz oldu. Daha sonra CD çalarlar yaygınlaştı ve otobüslerde VCD filmler izlenmeye başlandı. Sonrasında ise şoförün dikkati dağılmasın ve de herkese özel olsun diye her koltuğun arkasına mevcut radyoları seçebildiğimiz kulaklık takılabilen modüllerden koyuldu. Bir zaman sonra ise neredeyse her otobüste uydu yayını alan ekranlar yerini aldı ve ekranlara birçok farklı seçenek eklendi. Bunlar: Televizyon kanalları, yerli ve yabancı filmler, tarz tarz müzikler ve yol kamerası. Ayrıca her otobüse de kablosuz internet bağlantısı eklendi. Bunlar bir yana, otobüsün size sunduğu arşivlerini beğenmezseniz, ekranın alt köşesinde usb girişi var ve bu bölüme flash belleğinizi takarak kendinize ait müziklerinizi de dinleyebilirsiniz.

led ekran otobüs film izlemel okey usb flash yolculuk kulaklık

Sıcak yaz aylarında, klimasız bir araçta kırk küsür insanla yolculuk ettiğinizi düşündünüz mü? Eski şehirler arası otobüslerde buharlaşmış insanlar olduğuna eminim :) Şimdi öyle mi?

Asıl meseleye gelelim. Eski şehirler arası otobüs yolculuklarının, en berbat tarafı neydi biliyor musunuz; o zamanlar şehirler arası otobüslerde sigara içilmesi serbestti ve otobüs yürüyen bir kahvehane misali ilerlerdi. Şimdilerde ise, olması gereken gibi, dumansız otobüslerde yolculuk ediyoruz.

eski otobüs yeni yolculuk seyahat çayırağası

Uzunca bir süre yüksek fiyatlı bir ulaşım aracı olup, sadece belli bir kesime hitap etmesinden mi bilinmez ama hep uçak soğuk gelir bana. Yapay hostes gülüşleri, sürekli bir uğultu, yalandan dergi okuyan insanlar, küçücük pencereden hepsi birbirine benzeyen bulutlar. Otobüs öyle mi? Muavin hep daha samimidir. Gece su istersin, beş karış yüzüyle gelir. ‘Zıkkım iç!’ dercesine verir suyu. Dergi falan okuma derdinde olmaz. Amca, ters taktığı kulaklıkla horlaya horlaya uyur. Pencereden izlersin her yanı. Bir küçük aforizmayla noktalayayım.

''Gittiğin yerde varsa sevdiğin, yerden gitsen de bulutlar üzerinde gezer kalbin.''  :)

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol