Kuğulu Park (Ankara'da Deniz Yok Diyenler Bir Adım Geri)

 Şehrin tam da merkezinde, zamanın yavaş ve romantik aktığı bir yer. Gelen gelir, gelmeyene küsmez öyle, gelene de git demez hiç. En güzel orada düşüncelere dalar insan, belki de Ankara’da en güzel oraya yağar kar. Hiç bitmeyen çocuk, kuğu, ördek ve kaz sesleri en güzel orada karışır birbirine. Gözlerin dalar, sen dalarsın, dalıp dalıp uzaklara bakarsın.

eskisiyleyenisiyle kugulu park eskisiyle yenisiyle kugulu parkın eski hali yeni hali

Kuğulu'dan insan manzaraları :)

Tam karşındaki bankta oturan kırmızı fularlı teyze neden oradadır? Evde oturmaktan canı mı sıkılmıştır, kocasıyla tartıştığı için evden kendini mi atmıştır, yoksa oğlu İzmir’e okumaya mı gitmiştir, kızı İstanbul'da daha iyi bir iş mi bulmuştur? Hikayeler çıkarırsın kendi kendine.

Peki ya, hemen yandaki bankta oturan çift , gerçekten göründükleri kadar mutlu mudurlar, yoksa yalandan mıdır o gülüşler? Kim bilir, belki de son kez bir araya gelmişlerdir ya da ilk kez yan yanadırlar.


Ya şu yüzünden yaşanmışlık akan amcaya ne demeli, ne kadar da dik oturuyor öyle. Takım elbisesinin cebindeki mendiliyle, gömleğinin uyumunu fark etmemek elde değil. Eski günlerini mi yad ediyor, onu hiç arayıp sormayan oğlu mu aklında, 7 ay önce kaybettiği hayat eşini mi düşünüyor? Yanına gelen çocuğa, iç cebinden çıkarıp şeker verdi. Çocuk şekeri alıp, yanından uzaklaştı. Çocuğun arkasından bakışı, belki doğduğundan beri sadece fotoğrafını gördüğü torunu geldi aklına, hiç çıkmıyor ki aklından.

Elinde test kitabı, bir bankta ders çalışamaya debelenene ne demeli? Üniversite sınavına mı hazırlanıyor? Kitaba baktım da buradan pek de seçilmiyor, üniversite öğrencisi de olabilir. Sahi ya ne zaman başlayacak vizeler? O teyze ne yapıyor öyle? Ders çalışan çocuğa, niye öyle yiyecekmiş gibi bakıyor? Onun da mı vizesi var, yoksa “burada ders mi çalışılır, e be yavrum git evine” bakışı mı bu?  

Gördünüz mü? Oradan oraya koşan pembe yanaklı çocuğu. Annesi arkasından, o önden koşuyor. Yüzündeki heves ve heyecanı görmeniz lazım. Tek elinde ekmek parçası, diğerinde kendi yediği şekeri. Kuğulara ekmek atmaya gelmiş. Biraz da üşümüş, burnu akınca montunun koluna siliyor burnunu.

Köpeğini gezdirmeye gelenler de var, gelen köpekleri sevilmekten bunaltan çocuklar da. Çayımdan bir yudum daha alıyorum, içime çekiyorum havayı, gülümsüyorum etrafa, ekmek atıyorum kuğulara, simitimi paylaşıyorum güvercinlerle, huzurla doluyor içim. Nefes aldığımı hissediyor, aldığım nefesten keyif alıyorum.

eskisiyleyenisiyle kugulu park eskisiyle yenisiyle kugulu parkın eski hali yeni hali kugulu parkta bir guvercin

Ankara'nın yıllara, beton akıllara meydan okuduğu güzeller güzelim parkı. Orada en ufak bir zamanı geçmiş herkeste kesin bir anı bırakmıştır. “Denizi yok yea” diyenlerin anlamayacağı, anlatamayacağınız güzelliktir. Çöl ortasında bir vaha gibidir.

eskisiyleyenisiyle kugulu park eskisiyle yenisiyle kugulu parkın eski hali yeni hali karda kugulu park

Ulus'un eski mi eski sokaklarından inip,  Çankaya'ya doğru geldiğinde ulaşırsın. Metro’dan inip, Kızılay'dan etrafa baka baka yürüyerek gelebilirsin. Cinnah yokuşuna tırmanmadan, bir tutam huzur alabilirsin. Nereye gidersen git, Kuğulu’ya uğrayıp kendini bir tutam arınmış hissedebilirsin.

eskisiyleyenisiyle kugulu park eski hali yeni hali eski kugulu park

Parkın eski hali nasıl, hiç merak etmiş miydiniz?

Burası içinden dere geçen kavakların yer aldığı bir alanmış. Tunalı Hilmi Caddesi'ni de kapsayan Kavaklıdere semti, tahmin edileceği gibi ismini bu dere ve kavak ağaçlarından almış. Parkın güney tarafında Polonya Büyükelçiliğinin bahçeleri, kuzeyinde ise Kavaklıdere Şarapları'nın sahibi olan Cenap And'ın 1955'de yaptırdığı Sevda ve Cenap And Evi varmış. Kavaklıdere'den arta kalan gölet ve çevresi arazi 1958'de Ankara Belediyesi tarafından park haline getirilmiş.

Eskilerde bu denli ilgi görmeyen park, Vedat Dalokay'ın belediye başkanlığı sırasında yeniden düzenlenince popüler bir yer olmuş. Parkın adı, kurulduğu zamanlarda Viyana Belediyesi tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan geliyormuş. Zamanında, Kuğulu parkın kuğularından üçü Seymenler parkına götürülmüş. Bu kuğular daha sonra farklı zamanlarda, ilk yuvaları olan Kuğulu Park'a geri dönmek için uçarken çevrede yer alan binalara veya ağaçlara çarpmaları sonucu ölmüşler. Park'ta hâlen bulunan siyah kuğular, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin hediyeleriymiş ve ta Pekin'den gelmişler. (uçarak değil :) )

eskisiyleyenisiyle kugulu park eski hali

Günümüzde, Kuğulu parkta çocuk oyun alanı ve Atatürk Bulvarı'na bakan kısmında bir kafeterya vardır. Parkın girişinde, 2006'da dikilen, Ümit Öztürk'in eseri, Tunalı Hilmi'nin heykeli bulunur. "Öpüşenler" (Muzaffer Ertoran eseri) parktaki bir diğer heykeldir.

Günümüzde kuğuları, kazları ve ördekleri ile bilinen parkta 24 farklı kuş türü bulunmaktadır. Parkta kavak ağaçlarının yanı sıra, çınar, erguvan ve alıç ağaçları da mevcut.
eskisiyleyenisiyle kugulu park eskisiyle yenisiyle kugulu parkin ordekleri

Tarihi ve doğal güzelliği nedeniyle Kültür Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir. Parka bitişik olan And Evi ve bahçesi de Anıtlar Kurulu kararı ile koruma altındadır.

Bu park öyledir ki; bir anne şefkatiyle kollarını açar herkese. Küçücük bir çadırda, 3 kişi de uyumuşluğun vardır hani. Daha sonra kocaman yataklarda kuş tüyü yastıklarda uyuyacağın hiçbir uyku, o uyku kadar rahat gelmeyecektir sana. Çünkü orada olmaktan keyif alırsın, umut dolar için daha sonra seni saracak umutsuzluğun yanında. Kuğulu evidir Ankaralının, kimi orada sevdalanmış, kimi birbiriyle vedalaşmış, kimi karnına ağrılar girene kadar gülmüş, kimi orada hayatını değiştirecek kararlar almıştır. Top oynadığın mahalle arasında, aniden camdan çıkıp “gidin ötede oynayın!” diyen huysuz teyze değil, terleyen çocukların arkasına tek tek havlu koyan iyi kalpli teyzedir. O teyze hep yaşasın, hep yaşa Kuğulu! İyi ki varsın!

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

  • eskiyeni
    eskiyeni

    Süper ötesi bir park tarihiyle herşeyiyle :)

    14.3.2017 00:55:49

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol