Kız Beşikte Çeyiz Sandıkta

Çeyiz, evlenen bir kişinin evliliğe yaptığı maddi katkıları, hazırlıkları ifade eder. Özellikle de kız ailesi tarafından bebeğin doğmasıyla başlanan çeyiz hazırlıkları, kızın evlendiği zamana kadar sürer. ‘Kız beşikte, çeyiz sandıkta’ deyimi de buradan gelir. Bu deyim, çeyiz hazırlığının emek, sabır ve maliyet gerektirdiği gerçeğini ortaya koyar.

eskisyle yenisiyle anadolu adetleri eskisiyleyenisiyle çeyiz eski çeyizler yeni çeyizler

Çeyiz geleneği, Anadolu’nun birçok yöresinde yüzyıllardır uygulanır.El emeği ile hazırlanmış dikiş-nakışlar, yastıklar, yorganlar, havlular, danteller ve tabii ki tüylü terlikler çeyizin olmazsa olmazlarıdır.

eskisiyleyenisiyle anadolu adetleri eskisiyle yenisiyle çeyiz hazırlığı eski evlilik hazırlıkları yeni evlilik hazırlıkları

Çeyiz olarak hazırlanan tüm eşyalar çeyizin en önemli parçası olan çeyiz sandığında biriktirilir ve evlenecek olan kız, çeyizini o sandıkla götürür. Çeyiz, ne kadar çok ve değerli eşyadan oluşursa, gelin olan kıza ve ailesine o kadar saygınlık kazandırır. Özellikle kadınlar tarafından imece usulü ile yapılan çeyizler, Anadolu kadınının yaratıcılığını, el becerisini ve gönül zenginliğini yansıtır. Hazırlanan eşyalar, adeta birer sanat eseri niteliği taşır. Çeyiz geleneği, toplumun değerlerini nesilden nesile aktarmada da önemli bir yer tutar.

eskisiyle yenisiyle çeyiz hazırlığı eskisiyleyenisiyle çeyizler eski evlilik hazırlıkları yeni evlilik hazırlıkları anadolu'da gelenekler

Ancak maalesef bu geleneğimiz de diğer birçok geleneğimiz gibi önemini yitirmeye başladı. Günümüzde evlenen çiftler birlikte çalışıp evlerinin bütçesine katkı sağlamaya çalışıyor ve tüm ihtiyaçlarını birlikte alıyor. Hal böyle olunca aileler de çeyiz hazırlığı yapma gereği duymuyor.

Oysa yüzyıllar önce ne mümkündü çeyizsiz kız vermek ve yazımıza, ilk kez duyuyorsanız şaşıracağınız bir bilgiyi de ekliyoruz.  


1381’de kızı Devlet Hatun’u, 1. Murat’ın oğlu Yıldırım Bayezid’le evlendiren Germiyanoğulları Beyi Süleyman Şah Kütahya, Simav, Tavşanlı ve Emet’i çeyiz olarak Osmanlılara verdi.

eskisiyleyenisiyle şaşırmak eskisiyle yenisiyle çeyizler anadolu gelenekleri

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol