Kerpiç Evlerden Göz Dolduran Gökdelenlere Mimari

İnsanlık tarihi boyunca barınma en temel ihtiyaçlardan birisi olmuştur.

Tarih öncesi çağlarda ilk insanlar dış dünyanın tehditlerinden kurtulabilmek için yüzyıllarca mağaralarda yaşamışlardır. Bu süreç içerisinde insanlar kendini geliştirmiş, sadece tüketici olmaktan çıkıp aynı zamanda üretici bir toplum haline de dönmüştür. Bilinen insanlık tarihinde ilk evler, ağaç dallarından ve yapraklarından yapılırken sonraki süreçte insanlar çamuru ev yapımında kullanmışlardır. 

eskiden eskisiyle koy evi evleri kerpic evler sicak soguk degisik camur camurdan toprak sap saman

Çamur hem ucuz hem de kolay elde edilebilen bir madde olduğu için yıllarca barınma ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde barınma ihtiyacı yavaş yavaş lüks olma yolunda ilerledi. Özellikle Antik Mısır’da bunun örnekleri oldukça nettir. Fakir halk kilden yapılan evlerde kalırken zengin halk gösteriş amacıyla taş evlerde kalırdı.

Yıllar ilerledikçe halkların zenginliklerine göre mimari yapıları da değişiklik göstermiştir. Özellikle büyük şehirlerde müstakil yapılar yerini yüksek katlı taş binalara bırakmaya başlamıştır. 1800’lü yıllardan itibaren Amerika’da yapılan yüksek katlı binaların birçoğu günümüze kadar kendini koruyarak gelmiştir. 

eski eskisiyle ev evler manzara betonarme yapi yapilar ilginc degisik

1900’lü yıllarda Avrupa ve Amerika kıtasında teknolojinin gelişmesiyle ham maddeler daha kolay üretilmeye başlandı. Bu sayede yapılan mimari yapılar daha kısa sürede ve daha gösterişli bir hal almaya başladı. 

eskisiyle sokak sokaklar cadde caddeler kalabalik insan insanlar bina yapi yapilar binalar yuksek siyah beyaz eski eskisi eskiden eskisiyle

Dünyanın En Yüksek Binası

Bir dönemlerin en yüksek binası olarak bilinen Empire State binası yıllarca bu özelliğini korusa da, insanların gösteriş merakı Empire State binasını geride bırakmıştır. Bunlara verilebilecek en güzel örneklerden birisi Burj Khalifa’dır. 828 metre yüksekliğindeki bina 163 katlıdır. İçerisinde 58 adet asansör bulunmaktadır. 

yeni yenisi yeniden yenisiyle burj khalifa en yuksek bina yapi ilginc tuhaf asansor kat yapisi binasi dubai dubaide

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol