Gülümseyin Misvak'la

Misvak eskisiyle yenisiyle diş fırçasının tarihi diş temizliği eskisiyleyenisiyle

Gülümsemek ve gülümseyen bir yüz görmek hepimizin gününü, yaşamanı daha da kolaylaştıran bir eylem. Gülümserken 14 kalori harcıyormusuz!.. Bol bol gülümseyelim ama ya dişlerimiz sorunluysa… Diş temizliği çok eski çağlardan günümüze değin farlılıklarla gelmiş, günümüzde diş fırçası ve diş macunu günlük diş temizliğimizin vazgeçilmezleri arasında.

napolyan diş fırçası diş fırçalamanın tarihi eskisiyle yenisiyle diş fırçaları eskisiyleyenisiyle misvak eski yeni

Diş fırçasını yaratan kişinin İngiliz William Addis olduğuna inanılır. Addis, bir isyana adı karışınca 1770 de kendini hapiste bulur ve orada dişlerini temizlemek için ilginç bir yöntem geliştirir. Bir bez parçasına sardığı tuz ve kurum karışımı ile dişlerini sürekli temizler fakat bu da yeterli bir temizlik sağlamayınca daha ne yapabilirim üzerinde kafa yormaya başlar. Yemek artıklarından kalan kemiklerden birini alır ve üzerine küçük delikler açar. Gardıyanlardan rica ettiği hayvan kıllarını üzerine yapıştırır. Ve diş temizliği için kullanmaya başlar, memnundur. Hapishaneden çıkmasıyla birlikte bu diş fırçalarını üretmek üzere artık işini kurmaya karar vemiştir.Ürettiği diş fırçaları ile de kısa süre de zengin bir adam olmuştur William. Her hapse düşenin bu kadar talihli bir sonuçla ordan çıkamacağı gerçeği bir yana, yaşlandıkça kurduğu şirketi oğluna devreder ve 1996 yılına kadar bu iş Addis’ler için aile şirketi olarak zengin mesut yürür.

eskisiyle yenisiyle diş fırçası eskisiyleyenisiyle diş fırçasının tarihi eski yeni misvak

Diş fırçalarında ilk zamanlar ucuz olanlar domuz kılı, pahalı olanlarda ise porsuk kılı kullanılıyordu. Sonrasında hayvan kılları bakteri oluşturduğu ve bunun sağlık açısından zorladığı tespiti ile , Dupont 1930 larda naylon, sentetik fiber killer üreterek diş fırçasını yeniledi. Elektrikli diş fırçası ise İsviçre de 1954 de icat edilerek gülümseyen yüzler için piyasaya girdi.

eskisiyle yenisiyle diş fırçası diş fırçalamanın tarihi misvak eskisiyleyenisiyle eski yeni

Peki diş fırçası öncesi? İnsanlar yine gülümsüyordu ve yine diş temizliği önemliydi. Yapılan kazılarda diş temizliği için farklı araçların kullanıldığı görüldü. Misvak bunların en bilineni ve günümüzde hala en kullanılanı. Ağaç dalları, kuş tüyleri, hayvan kemikleri ve hatta kirpi iğneleri diş temizliğinde çok eski çağlarda kullanılan doğal diş temizlik araçlarıydı.

Diş fırçası yerine misvak kullanımı , M.Ö 3500 yılına kadar gidiyor.  Babil’de bir kalıntıda rastlanmış misvak kalıntılarına. Yine eski Mısır ve Çin’de de diş fırçasına benzer temizlik aleti kalıntılarına rastlanmış. Misvak Afrika kıtasında hala yoğun olarak kullanılmakta.


misvak nasıl yapılır eskisiyle yenisiyle diş fırçaları eskisiyleyenisiyle diş fırçasının tarihi

Misvak, Erak ağacından yapılan bir çubuk… Ve lifleri olan misvak’ın kendine has bir kokusu yanında tükürükle etkileşime girdiğinde bir sıvıda salgılıyarak temizliğe yardım ediyor. Mucize gibi olan doğal bir temizlik ürünü aslında. Yapay, sentetik diş fırçaları ve içinde kimyasal bulunan diş macunları , hayvan kılları ile William’ın ürettiği ve zamanla bakteriler çoğalıyor diyerek sağlıklı bulunmayan diş fırçalarından kat be kat sağlıksız. Diş Macununu zaten içeriğindeki zehirli kimyasalları yüzünden, kesinlikle yutmamanız gerekiyor. Araştırdıkça anlaşılıyor ki; temizlik sağlık derken, kapitalist sistem ürettiklerini en sağlıksız şekliyle sağlık diye yutturmaya başlamış.

Diş temizliği için en doğal yöntem misvak ve karbonat olarak önümüze çıkıyor, ağzımıza sentetik ve kimyasal hiçbir şey sürmeden en sağlıklı ve en verimli şekilde temizliğimizi yapabiliriz. Ve bol bol da gülümseyebiliriz!..
Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol