Gezen Heykel: Kadıköy Boğası

İstanbul’a gelip de, Kadıköy‘e yolu düşmüşlerden, Boğa’nın adını duymayan yoktur. Kimi zaman bir buluşma noktası, kimi zaman yol tariflerinin can alıcı noktası, kimi zaman da protestoların, yürüyüşlerin başlangıç alanıdır Boğa.  Boğa aynı boğa, ama senden benden çok gezen bir heykel. Cansız bir varlık sanırım ancak bu kadar gezebilirdi.


Heykel,1864'de Paris'te İzidor Bonhevr isimli heykeltraş tarafından, Fransız gücünü Almanlara göstermek için yapılmış. Almanlar Fransız'ları yenince boğa heykeli Almanya'ya getirilmiş.Türkiye'nin 1. Dünya Savaşına Almanya ile girerek İngiliz ve Fransızlar'la savaştığı için, ''güç simgesi'' olarak bu boğa heykeli Başkomutan Vekili Enver Paşa'ya Alman Kralı II. Wilhelm tarafından 1917 yılında armağan edilmiş.  Armağan edilen o zamanlarda, hayvan heykelleri; bahçelerin, parkların süsü olarak kullanılmaktaydı.

kadikoy boga meydani heykel meydan

Çok da kalmaz heykelimiz orada. Sırasıyla Yıldız Sarayı’nın bahçesi, Bilezikçi Çiftliği, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü ve  Mermer Köşk’ü önünde yerini alır. Buradaki yerini de beğenmemiş olacak ki Boğa heykeli, Harbiye’deki Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin Taksim’e bakan cephesi önüne taşınır. Kısa bir süre de burada kalır ve daha sonra Kadıköy Belediye Başkanlığı’nın önüne taşınır. Orada kalır mı? Asla, bırakmazlar ki dursun. Heykel, Belediye Başkanlık binasının yanı başındaki Etibank binasının önüne kaydırılır.

boga heykeli kadin resim kadikoy meydani eski eskisiyle eskiden siyah beyaz resimler

Heykel tüm bu yolculuğunu yaparken, İstanbul şehri giderek keşmekeş hal almakta, yeşil alanlar bir bir yok edilmektedir. Tüm olup bitenlere göz yummaz, şehrin nasıl da bir beton yığınına dönüştüğünün farkındadır. Sonunda Altıyol’daki, birkaç gariban çiçeğin ekildiği ve bir gram otun yeşerdiği, betondan çemberin içine hapsedilir 1987 yılında. Öfkeli duruşu ve hırslı bakışlarıyla, şehre yapılanlara karşı sinirini belli etmektedir. 

boga kadikoy bogasi meydan meydanda yeni yenisiyle tarihi heykel

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol