Geçmişten Günümüze Kadın Ayakkabı Tarihi

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYAKKABI MODELLERİ


Ayakkabı tanım gereği ayakların yer ile doğrudan temas etmesine engel olan, ayağa gelebilecek her türlü zarar verici etmenden koruyan her türlü ayak giyeceğidir. Ayaklarınızın önemini ancak yaşlanınca ya da bir kaza sonucu anlayan biz insanoğlu, daha konforlu hareket edebilmek adına bu rahat giysileri icat etmişiz. Ayakkabı modelleri çağlar içinde değişiklik göstermiştir. Ayrıca her kültüre ve coğrafyaya göre de faklıdır. Hele işin içine bir de moda girdi mi kadınların vazgeçilmezi haline gelivermiş.

spor sporlar ayakkabi ayakkabilar kadin kadinlar ayakkabisi yeni yenisi yenisiyle

 

AYAKKABININ TARİHÇESİ


Ayakkabı ile kıyafet tarihi neredeyse aynı yaştadırlar. Ve oldukça eski bir geçmişe sahiptirler. Antik Mısır’da ayaklarını sıcak kumdan korumak için kalın tahtaların birbirine tutturulmasıyla elde edilmiş sandalet kültürü doğmuştur. Aynı zamanlarda eski Yunanların da daha hızlı kılabilmek için buldukları sarık tipi ayakkabılar avcılık için kullanılmıştır. 

eskisi eskiden eskisiyle misir antik misirda ayakkabi kadin ayakkabilari

 

ORTA ÇAĞDA AYAKKABILARIN YERİ NEYDİ?


Orta çağda ayakkabılar artık deriden daha ince ve ayağı sarabilen şekilde tasarlanmaya başlanmış ve böylece kullanım kolaylığı sağlamıştır. Moda akımının ilkleri sayılabilecek Orta Çağ Avrupa’sında tasarıma bir de sivri burunlu potinler eklenmişti. Artık aynı zamanda zevke de hitap ediyordu ayakkabı icadı. Hatta bazı kaynakların söylediğine göre bu upuzun burunlu ayakkabılarla yürüyebilmek için insanlar bir zincir yardımı ile ayakkabı burnunu dizlerine bağlarmış... 

orta cag avrupa sivi burunlu potinler ayakkabi modeli kadin ayakkabisi

16.YÜZYILDA
Daha sonra 1575’te ayakkabıyı korumak maksadıyla mantar topuklar üretildi. Bu da ayrı bir moda algısını başlatmaya önayak oldu. Ancak çok yağmurlu ve karlı havalarda tahta tabanlı ayakkabıları tercih eden Hollandalılar günümüzde hala çiftçiler tarafından kullanılmaktadır.

16. yüzyil mantar topuklu ayakkabilar ayakkabi kadin

 

17.YÜZYILDA
17.yüzyılda ayakkabının içindeki o dantelli çoraplarımız görünmüyor artık telaşına düşen pek kokoş hanımefendiler tarafından ayakkabı sektöründe dışa kıvırmalı çizme, bot modası boy gösterdi. Sivri burun ve yüksek topukları ile artık yürüyüşler bile değişmiş, hanımlar daha alımlı olmak çabasındaydılar. 

17. yüzyil kadin ayakkabilar bot cizme topuklu sivri burunlu ayakkabi

18.YÜZYILDA
18.yüzyılda artık sadelik yanlısı olmayan bir grup tarafından ayakkabılar saten kumaşlar ve kurdele fiyonklarla süslenerek daha da göz kamaştırıcı olmaya başladı. Artık ayakkabı sosyal statüyü de gösteren bir ipucuydu insanlar için. 

18. yüzyıl fiyonklu ayakkabi ayakkabilar kadin ilginc tuhaf model modeller

 

19.YÜZYILDA
19.yüzyılda bitmeyen çamur sonucu her on yılda bir kalkıp geri gelen yüksek topuklar yine kendini gösterdi. Bir de üstüne üstlük beyaz ipekten ya da burunları deriden farklı tasarımlar bulundu. 19.yüzyılın sonunda insanlar fabrikada çalışan 18 saat ayakta duran ve ayaklarında konfor arayan insanlar kendilerine bağcıklı kolay çıkabilen ayakkabılar satın aldı ve moda değişti. Ayrıca bisiklete binmek, yürüyüş, spor alanlarına uygun tercihler spor kaynaklı yaralanmaları da engellemeye başladı ve moda günümüze kadar geldi.
Şu an bir ayakkabı dükkânında spor, gündelik, yürüyüş, bisiklet, düğün, iş yemeği, özel davetler gündelik işler için birçok model bulunabilir hatta ilgi çekici moda ikonluğu yapmış etten bir ayakkabı bile edinebilirsiniz... Ama hiçbir şey ayakkabısız yatakta uzanıp ayaklarını izlerken uyuyakalmak kadar keyifli olmaz sanırım.

yenisiyle ayakkabilar ayakkabi kadin ayakkabisi modeller model canli renkli renk renk cizmeler botlar babetler

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol