Geçmişten Günümüze Çorapların Serüveni

Çorap; tüm insanların günlük yaşantısında önemli bir role sahip olmasına ek olarak kıyafet ile bütünlük oluşturan, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan bir şeydir kendileri.


eski tarihi coraplar antika antikalar corap eskisiyle

Çorap sözcüğü Farsça kökenlidir, Farsça’da gorab olan kelime buradan Arapçaya curab olarak oradan da Türkçe’ye Çorap olarak geçmiştir. Bizim dilimizden de Balkan dillerine aktarılmıştır. 

antika tarihi corap coraplar degisik eskisiyle yenisiyle ilginc

Çorap, çok eski zamanlardan beri kullanılıyor öyle ki; Eski Yunanlıların giydiği ayağa dolanan postlardan yapılan ayakkabılar, Romalılar zamanında, Britanya’nın fethi sırasında çizme içine giyilerek ayakları koruması sağlanmıştır. 

sovalyeler eskisiyle coraplar corap ilginc asker askeri corap

Uzun çoraplar ise Güney Avrupa’da kadınlarca tercih edilen bir çorap tipi olmuştur. Katolik Kilisesi ise diz üstüne çıkan beyaz ketenden çorapları, papaz törenlerinde kullanmaya başlamıştır. 14. yy.’a gelindiğinde ise çoraplar ve pantolonlar bir arada giyilmeye başlanmıştır. El örgüsü çoraplar ise günümüzdeki şekline 17. yy.’da gelmiştir.

eski tarihi corap coraplar ilginc tuhaf corapci

1920’lere gelindiğinde ise, kadınların etek boylarının kısalması ile birlikte kıyafet altına giyilen çoraplar görünür hale gelmiştir. 1930’lara kadar şeffaf ipek çoraplar üretilmiş, bu tarihlerden sonrasında ise naylon çorap üretimine başlanmıştır. Kadın giyiminde bir devrim yapan çorap üzerinde çok durulmuştur. 1960 sonrasında,  külotlu çoraplar tüm dünyayı kasıp kavurmaya başlamıştır. İlk külotlu çorap ise 1959’da Allen Gant Senior tarafından üretilmiştir.

Şimdilerde ise, renk renk, çeşit çeşit her yerdeler. Birbirinden değişik tarz ve şekillerde hayatlarımızda yer alan çoraplar, asıl amacından çok bir çeşit aksesuar olarak kullanılmakta. 

renkli garip ilginc coraplar eski eskisiyle yeniler yenisiyle yeni corap


Tek düze yaşam, tek renk ve tek tarz. Eskilerden bugüne gelen renklilik ve çeşit daha güzel değil mi? Siz ne dersiniz?

gulen renkli corap coraplar yeni komik corap tarihi

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol