Fotoğraf Algısının değişimi

Fotoğraf makinesi bizim eve benim doğumumla birlikte girmiş. Sonuçta zaruri olmayan, zevk için kullanılan bir aletti fotoğraf makinesi, çoğu evde yoktu ve mühim bir olay olmalıydı almak için (!) O yıllarda (90lı yıllar) erkek bebeklerin banyo yaparken çırıl çıplak, kız bebeklerin iki dirhem bir çekirdek giydirilip çekilmiş fotoğrafları ‘trend’di. Benim dantel yakalı elbiselerle, kardeşimin de banyo yaparken çekilmiş bir dolu fotoğrafı mevcut albümlerimizde. :) Eskiden bebek doğduktan sonra fotoğrafları çekilmeye başlanırdı şimdi ise, bebeğin daha anne karnındayken çekilen ultrason fotoğrafları sosyal medya mecralarını süslüyor. :)

Teknolojinin, hayat standartlarının; genel olarak dünyanın değişmesiyle birlikte pek çok şeyin değişmesi gibi ‘fotoğraf çektirmek’ eyleminin anlamı, önemi ve yapılış şekli bundan 10-15 yıl öncesine göre çok farklı.

Eskiden sadece özel anlarda ve filmli makinelerle çekilen ‘fotoğraf’ bugün tek bir parmağımızla telefonun ekranına dokunmamızla halloluyor.
Filmin bitmesi, fotoğrafın yanması, ikinci bir fotoğraf çekmek için makinenin kendine gelmesini beklemek gibi kavramlar yok olup gitti. Yok olan bu kavramlar yerine ‘telefon titrediği için fotoğrafı bozmak, filtreli fotoğraf çekme ve/veya şarjı azaldığı için kamerayı açamamak’  gibi kavramlar hayatımıza girdi. :) 

eskisiyle yenisiyle fotoğraf algısı eski fotoğraflar yeni fotoğraflar eskisiyleyenisiyle fotoğraflar

‘Ayıp ve görgüsüzlük’ kavramları bile fotoğraflarla eş zamanlı olarak değişti denilebilir. Eskiden, evinde ne yediğini başka yerde söylemek ayıpken, bugün sosyal medyada takip ettiğimiz kişilerin hangi restorana gittiğini, hangi yemeği yediği hatta hangi marka kıyafetlerle oraya gittiğini rahatlıkla öğrenebiliriz
. :) Hala bunun bir görgüsüzlük örneği olduğunu düşünenler tabiî ki mevcut, fakat yemek fotoğrafı paylaşanlar çoğunlukta. Bazı profil sahipleri ise yemeklerin insanlardan daha estetik durduğunu düşünüyor olmalı ki sadece yemek fotoğraflarıyla dolu bir sayfa oluşturmayı tercih ediyor.

eskisiyle yenisiyle fotoğraflar eski fotoğraflar yeni fotoğraflar eskisiyle yenisiyle fotoğraf algısı

Bir de ‘hayvansever’ bir tayfa var. Bu kişilerin profillerinde de yüzlerce hayvan fotoğrafı bulabiliriz. Şahsen ben güzel güzel yemekler görüp ağzımı sulandırmak yerine sevimli kediler, köpekler görmeyi tercih ederim…

Günümüz fotoğraflarının bir başka özelliği ise ailece çekilen kalabalık fotoğrafların yerini tek başına çekilen fotoğrafların alması. Hatta bu duruma uygun bir sözcük bile üretildi: ‘Selfie’ (ya da TDK’nın ürettiği fakat İngilizce’si kadar çok kullanılmayan ‘öz çekim’) Belki insanların özgüveni arttı, belki kendini göstermek, aileyle birlikte özel bir anını göstermekten daha çok değer kazandı, belki de bazı ‘fotoğrafkoliklerin’ sürekli fotoğraf çekme istekleriyle çevresindekiler usandı; sebep her ne olursa olsun kesin olan bir şey var: selfie çılgınlığı dünyayı sardı.

eskisiyleyenisiyle fotoğraflar eski fotoğraflar yeni fotoğraflar eski siyah beyaz resimler yeni 3 boyutlu teknoloji

Eski fotoğraflara baktığımızda insanların genellikle gülümsemediklerini görürüz. Bence bu, eski/yeni fotoğraflardaki en büyük fark ve fotoğraf anlayışının değişmesine en büyük sebep. Fotoğraf çektirmek eskiden ciddi bir işti sanırım. Fotoğraf çekilmese bile büyüklerimizin yanında veya kalabalık bir ortamda çok gülmek, yüksek sesle gülmek, deyim yerindeyse ‘32 diş sırıtmak’ pek hoş karşılanmazdı.

eski fotoğraflar yeni fotoğraflar eskisiyleyenisiyle resimler eskisiyle yenisiyle algı değişimi


İnsanlar artık daha hür ve rahatlar, imkanlarımız 80'li 90'lı yıllarda yaşamış insanlara göre çok daha fazla ve teknolojiye erişim çok hızlı; bu da haliyle hayatlarımıza yansıyor. Dünyanın değişmesiyle birlikte hayatımızdaki kavramların değişmesi çok doğal ve değişen her şeyin kötü ve iyi yanları var. Fotoğraf meselesinin de olumlu veya olumsuz değişimi tabi ki tartışmaya açık bir konu fakat fotoğraflarımızın değiştiği çok açık…

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol