Eskisiyle Yenisiyle Çantalar

Çantanın Tarihi

eskisiyle kadin canta cantalar ilginc degisik renkli eski eskisi

Moda tarihçisi Farid Chenoune’a söylediğine göre; moda kavramının içindeki en eski ve en evrensel objedir çanta. Arkeologların tarih öncesi dönemde dahi avcılar tarafından kullanıldığını söylediği çanta, Antik Çağ’da fazlaca görülmeye başlamıştır. Çantaya dair en eski bulgular ise Amazonların kullandığı keseler ve Şamanların balık derisinden yapılmış sepetleridir. Bir süre sonra, bu keseler kadınlar tarafından kullanılmıştır. 1. Dünya Savaşı ile birlikte bu keseler sert malzemelerden yapılmış ve daha çok askeri alanda kullanmaya başlamıştır.

eski eskisi eskisiyle tarihi cantalar torba esya tasima canta

Çantanın Zamanla Değişimi

14. yy.’ da Mısırlıların bir takım eşyalarını taşıma ihtiyacını gidermek için bele asılan çantalar kullanılmaya başlamıştır.

misir misirlilar eski eskisi eskisiyle bele asilan canta cantasi

M.Ö. 2500 yılına ait, dünyanın en eski çantası

17. yüzyılda çanta kullanım alanları oldukça genişlemiş ve erkekler de çanta kullanmaya başlamıştır. 18.yüzyılda çanta modanın bir parçası olmaya başlayınca, insanlar çantalarını kıyafetlerine uydurmaya çalışmıştır. El çantası ise ilk olarak 19. yy.’ da erkeklerin kullandığı, elle tutulabilen bavullardan yola çıkılarak üretildiği söylenmektedir.

birinci dunya savasi eski eskiden eskisiyle cantalar bele takilan bel cantasi tarihi tarih cantasi

1.Dünya Savaşına ait bir çanta


1920’li yıllara gelindiğinde, modanın renklere yönelmesiyle, el çantalarının giyilen kıyafetlerle aynı renk olma durumu ortadan kalmıştır. Yine o yıllarda, Kanadalı askerlerin çadırlarından esinlenen Hermes markasının fermuar kullanmaya başlaması büyük bir adımdır.

1940'lı yıllarda her yerde metalden yapılmış, bol fermuarlı, deri kullanılan ürünler olduğu için, çantalar bir anda plastik ve tahtadan yapılmaya başlamıştır. 

siyah beyaz kadin canta cantalar cantasi kadinlar alisveris eski eskisiyle eskiden tarihi sokakta yururken

1950'li yıllarda tasarım evleri kavramının da çıkmasıyla, klasik modeller popülerliği kaybetmiştir. Gelişen bu yeni akım ile Louis Vuitton, Chanel vb. gibi günümüzün önemli moda markaları ortaya çıkmıştır.

kadin erkek kadinlar erkekler canta cantalar eskisiyle eskiden

Bugünlere geldiğimizde ise, her ihtiyaca özel çantalar üretilmektedir. Dağcı çantaları, spor dallarına özel çantalar, ayakkabı çantaları, askeri çantalar, evrak çantaları, okul çantaları, ilk yardım çantaları ve niceleri.

renk renk model model cantalar canta yenisi yeni yenisiyle

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol