Dünden Bugüne Çocuk Oyunları Değişti

Çocuk oyunları denildiğinde, akıllara çeşit çeşit oyunlar gelir. Eğer 1990 yılı öncesinde doğduysanız; aklınıza sokaklarda oynadığınız oyunlar gelir. 1990- 2000 yılları arasında doğduysanız aklınıza; biraz sokakta, biraz da bilgisayar başında oynadığınız oyunlar gelir. Ancak 2000 yılından sonra dünyaya geldiyseniz, aklınıza sadece oyun isimleri gelecektir. Bunun sebebi, gelişen teknolojiyle birlikte, çocukların hareketsizleşmeye alışmasıdır.

Geçmişten, günümüze çocuk oyunlarını incelemeye var mısınız? Haydi buyurun.

Çocuk oyunlarının tarihi 

Çocuk oyunları, genellikle çocukların oynadığı ama bazen de yetişkinlerin onlara eşlik ettiği, harekete dayalı oyunlardır. Oynanma şekline göre ihtiyaçlar (mekan,araç,gereç,vb) olabilir. Oyunlar, tek kişilik de olabilirler; en zevkli oyunlar çok kişiyle oynanan oyunlardır.

uzun esek oyunu cocuk oyunlari eski eskisi eskiden eskisiyle cocuklar hep birlikte oynamak yastik sayi soru sormak

Oyunların tarihi incelendiğinde, çok ama çok eski zamanlara kadar uzanmaktadır. Bu sebeple, oyunların evrensel olduğunu söyleyebiliriz. Her oyun elbette evrensel değildir ancak seksek, ip atlama, körebe, halat yarışı gibi oyunlar; Eski Roma’da dahi oynanmaktaydı. Oyunlar söz konusuysa, bütün dünya çocukları birdir. Keşke, hepimiz bir olmaz.


1990 dönemi ve öncesinde çocuk oyunları

Bu oyunlar; açık hava oyunları olarak bilinir çünkü çocuklar, sokaklardan eve girmezlerdi. O zamanlar; hareket içeren oyunlar çok popülerdi. Seksek, ip atlama, mendil kapmaca, birdirbir, istop, saklambaç, yakar top,9 aylık gibi oyunlar; sokak aralarında en çok rastlanan oyunlar arasındaydı.

ip atlayan cocuklar cocuk oyun oynamak oynayan eskiden eskisiyle sokakta sayilar yaris eglence sokak oyunu halat

Oyuncak sektörünün 90’lardan sonra çok fazla geliştiğini biliyoruz. O sebeple, o dönemden önceki zamanlarda yaşayan çocuklar daha çok araçsız oyunlar oynarlardı. Örneğin; en çok oynanan oyun arasında saklambaç ve körebe gelmektedir. Evlerin bu zamanlardaki gibi sık olmadığı, beton yığınlarının olmadığı o zamanlarda; çocuklar geniş bir alanda, çokça zevk alarak oyun oynuyorlardı ve içlerindeki enerjilerini doğru bir şekilde, doğru yer olan doğaya bırakıyorlardı. Dolayısıyla, daha mutlu daha sağlıklıydılar.

1990 ve 2000 yılı arasında çocuk oyunları

Kültür çatışmasının en şiddetli yaşandığı zamanlardan bahsediyoruz. Çünkü eskilerden gelen oyun geleneği halen varlığını sürdürüyordu ama aynı zamanda teknoloji ile gelen yeni oyunlar da çocukların için tercih olmaya başlıyordu. Bu devirde halen saklambaç gibi oyunlar halen popülerdi ancak top oyunları daha fazla öne çıkıyordu. Yakar top, istop, basketbol, futbol gibi oyunlar çocuklar tarafından tercih ediliyordu. Ancak bilgisayarın ortaya çıkması ve Atarilerin de piyasada yayılmasıyla çocuklar yavaş yavaş sokaklardan evlerine çekilmeye başlıyordu. 

yag satarim bal satarim ustam olmus ben satarim eski eskisi eskiden eskisiyle cocuk oyunu oyunlari

2000 sonrası oynanan çocuk oyunları

Artık çocukları etkisine alan bilgisayar oyunlarıdır. Atari o hiç yıkılmayacak gibi duran gücünü yitirmiş, yerini bilgisayarlara bırakmıştır. Evlere bilgisayarların girmesi ve her köşe başında internet kafe açılmasıyla; çocuklar iyiden iyiye bilgisayarlara bağımlı olmuştur. 

cocuklar bilgisayar oyunu oynuyor oynamak cocuk yeni oyunlar oynamak yenisi yenisiyle yeniden

Çocuk oyunları, geçmişten günümüze gelene değin çok hızlı ve radikal şekilde değiştiğini görebiliyoruz. Öte yandan, bilgisayar başında geçen zamanlarla birlikte hareketin azalması, çocukların hem enerjilerini doğru atamamalarına hem de sahte zevklerle yetinmelerini neden olmaktadır. Hayat sokaktadır, sokak hayattır!

sokakta hayat var cocuklar sokakta oyun oynamak ogrenmek yasayarak sokakta ogrenmek eskisi eskisiyle eskiden

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol