Demirdöküm Tencereyle Başlayan Macera, Granitle Mutfağımızda

Mutfağımızın ayrılmaz parçası, yemeklerin mutluluk sıcaklığında pişirilen tad kutusu tencerenin hikayesi…

eskisiyleyenisiyle tencere eskisiyle yenisiyle tencerenin hikayesi eski tencereler yeni tencereler

Yemek yapmak artık günümüzde bir sanat. Gerçi yemek yemeği de sanat haline getirmek gerek, keyifle yemek yemek ve tadı damağında kalan yemeklerle midemizi şenlendirmekte sanat olsa gerek!:)

Bu yüzden mutfağımızın ayrılmaz parçasıdır tenceler…


Paslanmaz çelikten yapılanlar, teflon kaplı olup yanmaz ve yapışmaz olanlar, seramik olup güveç yaptıklarımız… Mutfağımızın vazgeçilmez tad enstrümanları!

eskisiyleyenisiyle tencereler eskisiyle yenisiyle tencerenin hikayesi antik zamanda tencereler

Tencerenin bugünkü şeklini alması 14.yy içerisinde oldu. 19. yy. dan önce de yemekler ocaklarda şöminelerde pişirildiği için ateşe dayanıklı madde olan demirden yapılırdı.
eskisiyleyenisiyle tencereler eskisiyle yenisiyle tencereler antik zamanda tencereler tencerenin eski hali yeni hali

1950lerden sonra teflon yapışmaz tenceler piyasaya girdi. Şimdilerde seçeneklerimiz çok bol. Çelik, seramik, teflon ,toprak, bakır, alüminyum, emaye ve camdan yapılan tencelerle mutfaklarımız pişirmek istediğimiz yemeğe göre şenlendi

eskisiyleyenisiyle cam tencere eskisiyle yenisiyle tencereler antik zamanda tencerelereskisiyleyenisiyle tencereler eskisiyle yenisiyle tencerenin hikayesi antik zamanda tencereler

Uzun süredir kullandığımız teflon tenceler sağlık açısından kaygılar taşıyacağımız bir tür, çizildiğinde kansorejen madde üretiyor. Teflonu geride bıraktığımızda, en güvenilir tencereler ise, demirdöküm, toprak ve çelik tenceler. Yapışmaz özellikleri ve temizlik kolaylığı düşününce mutfakta teflon tenceler daha revatça oldu hep son dönem, seramik ve granit tenceler artık piyasada ve diğer tencelerin pabuçunu dama atan teflonlara göre çok daha sağlıklı artıkteflon devri kapandı diyebiliriz. Doğal hammaddesi seramik olan tencelerde yapışmaz özelliğine sahip. Yine yapışmaz özellikli üretilen granit tenceler de ise  yemek pişirirken eşit ısı dağılımı yaptığı için yemekler daha lezzetli oluyor.

eskisiyleyenisiyle tencereler eskisiyle yenisiyle tencerelereskisiyle yenisiyle tencereler eskisiyleyenisiyle tencereler antik dönemde tencere kullanımı eski hali yeni hali
Seramik tenceleri kullanırken lütfen dikkatli olun. Bulaşık makinesine koymadan, elinizde yıkayın ve metal kaşık kullanarak çizmeyin. Bazı firmaların teflonun üzerine dış yüzüne seramik yaparak, seramik tencere adı altında piyasaya sürüldüğü biliniyor, bunlara dikkat edelim.

“Seramik mi kullanalım granitmi diye?” sorarsanız granitin temizliği biraz daha kolay olduğu tercih edilebilir. Seramik tenceler daha hassas olduğu için bakımı biraz daha zordur. Granit tencelerinizi ise bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.
Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol