Değişen Düğün Adetleri

Herkes bilir çok eskilerde, bizlerin daha doğmadığı zamanlarda düğünler 40 gün 40 gece yapılırmış. Sonraları azalmış 4 güne inmiş, günümüzde ise düğünler hepi topu 3-4 saat yapılmaktadır. Düğün geleneklerinin günümüze dek değişmesinde en büyük faktör tabi ki yaşam standartlarıdır. Bunun dışında büyük şehirlerde düğün yapmanın zorlukları da baş göstermektedir. Her tarafı binalarla çevrili bir alanda 40 gün 40 gece düğün yapmaya kalksanız daha birinci günün sonunda kesin şikayetler gelmeye başlar. Peki, önceden düğünler nasıldı ne hale geldi?

eski dugun adetleri

At üstünde gelin olmak

Eski geleneklerin başında belki de at sırtında gelen gelin bulunmaktadır. Kendi evinden at sırtında çıkan gelin, damadın evine kadar bu şekilde gelirdi. Aynı zamanda köy içerisinde gelin uzunca gezdirilirdi. Şimdilerde ise üstü açık arabalarda, klasik arabalarda yüksek müzik sesi altında gelin damadın evine gelmektedir.

at ustunde gelin olmak

Damat Hediyeleri

Eskiden düğün zamanlarında damat, gelinin yakın akrabalarına uzun elbise kumaşları alırken artık daha sevgili zamanlarda iken damat adayı gelinin kardeşlerine hediyeler almaktadır.

eskiden damatlar hediye alirdi
Koç Kesmek

Eski düğünlerde vazgeçilmez adetlerden birisi de koç kesmekti. Kesilen koçun kanı damat tarafından gelinin alnına sürülürdü. Fakat şimdilerde bunu yapmak hiç mümkün değil gibi.

eski dugun adetleri

 

Hala bazı bölgelerde ve küçük yerleşim yerlerinde yapılsa da birçok yerde unutulan adetlerden birisi de gelinin kafasına çerez dökmek ya da testi kırmaktır. Bu iki adet bol kazanç ve huzurlu bir evliliği temsil etmekteydi. Artık küçük yerler dışında yapılmaz oldu bu adet de.

eski dugunler adetler

Eskiden düğünler, aile büyükleri tarafından planlanıp yapılırken günümüzde özellikle bu işi yapan işletmeler bulunmaktadır. Nikah, nişan ve düğün organizasyonlarının tamamını kapsayan paketler ile hizmet vermektedirler. Bunun yanında nikah şekeri işletmeleri de bir nevi eski geleneklerin modernleşmiş halini temsil etmektedir.

nikah sekeri

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol