Bir Zamanların Çiçekli Perdesi

Perde, evlerin dekorasyonunu tamamlayan, görselliğini zenginleştiren en önemli unsurlardan biridir. Odaya hoş bir görüntü kazandıran perdeler, genellikle dışarıdan içerinin görülmemesi ve ışık yoğunluğunun ayarlanması için kullanılır. Ancak çok eski zamanlarda perde dekorasyon unsuru olmaktan çok işlevsel yönüyle öne çıkıyordu. Kazı çalışmalarında edinilen bilgiler, perdelerin klasik antik devirde odaları birbirinden ayırmak için kullanıldığını ortaya koydu. Perdelerin dekoratif yönü ise 16. yüzyılda Rönesans sonrasında keşfedildi.

eskisiyle yenisiyle perdeler eski perdeler yeni jaluziler eskisiyleyenisiyle

Teknoloji geliştikçe hayat daha da kolaylaşıyor. Artık çoğu şey gibi perdeler de uzaktan kontrol edilebiliyor. Perde sektörü, özellikle son yıllarda teknolojinin de aracılığıyla büyük bir gelişim gösterdi. Artık uzaktan kumandayla yönetilen motorlu perdeler, stor perdeler, zebra perdeler, jaluzi perdeler ev döşeyeceklerin başlıca tercihlerini oluşturuyor. Ancak seçenek çoğaldıkça karar vermek de zorlaşıyor.

eskisiyle yenisiyle perdeler eski perdeler yeni perdeler eskisiyleyenisiyle

Eskiden tek tip dallı güllü çiçekli perdeler çoğu evin olmazsa olmazları arasındaydı. Çok dayanıklı, aradan geçen yıllara rağmen rengi bile solmayan bu perdeler bugün sadece sandıklarda yer buluyor kendine. Eski fotoğraflarda rastlandığında da alıp eskilere götürüyor insanı. Farklı modellerin söz konusu olmadığı, tek tip, tek model perdelerin kullanıldığı o dönemlerde, birileri günün birinde motorlu perdelerin çıkacağını söylese gülüp geçilirdi herhalde.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol