Bir Efsanenin Tarihçesi: Converse

Converse marka ayakkabılar 20. Yüzyılın başlarında 1908 yılında kurulan kauçuk ayakkabı markasıdır. Günümüzde Dünya üzerinde milyonlarca satış yapan Converse her yaşa ve her kesime hitap eden muhteşem ayakkabılar üretti her zaman. Basketbol ayakkabılarından tenise, tenisten gündelik yaşantıya kadar birçok farklı modelle kauçuk ayakkabı üretimi yaptı. Peki ya Converse markası nasıl doğdu?


beyaz converse tarihcesi

Converse’in Tarihi

Marquis M. Converse 1908 yılında Massachusetts eyaletinde Converse Kauçuk Ayakkabı Firması adı altında ayakkabı üretimine başladı. Her kesime hitap etmeyi başaran, rahatlığıyla ve uygun fiyatlarıyla 2 yıl içerisinde günde yaklaşık olarak 4000 ayakkabı üretmeye başladı.

eski converse uretimhanesi converse tarihi

Converse All Star modeli ile basketbolda bir devrim niteliği taşıyan ayakkabı üretimine geçti. Chuck Taylor’ın önderlik ettiği bu devrim sayesinde neredeyse her basketbol oyuncusunda bir Converse All Star modeli bulunmaktaydı. Hatta Converse markası All Star modelinin içerisine Chuck Taylor’ı onurlandırmak amacıyla onun imzasını yerleştirdi.


ilk converseler

1935 yılında ise Converse markasına sunulan yeni dizayn Converse’in artık badminton gibi saha sporlarında daha dayanıklı kauçuk ayakkabılar üretmesine yardımcı oldu. Bunu yapan o dönemlerin badminton şampiyonu Jack Purcell’dir.


jack purcell converse

1942 yılında Converse spor ve gündelik yaşantı için ayakkabı üretimi yapsa da askeriye için de özel botlar üretmeye başladı. A6 uçuş botları bu yıllarda tüm Amerikan ordusunda bulunmaktaydı.

converse ucus botlari

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol