80'lerden Kısmen Evrimleşen Moda


Başlık biraz şaşırtıcı geldi biliyorum. Zaman ilerledikçe gelişmek zorunda hissediyoruz kendimizi. Daha iyisine en yenisine sahip olmak , kullandığımız her şeyin en hızlı ve pratik olması iyi ki bu yüzyılda yaşıyorum dedirtiyor. Bu hipotez belki teknoloji , hastalıklar ve eğitimde geçerli olabilir ama moda için her zaman eskilerin yeri ayrıdır. Şimdi sizi 80’lerden bu yana aslında modanın hep tekrar ettiğini ve bizim geçmişimize duyduğumuz beğeni ve bağlılığımızı göstermeye çalışacağım.

Mom Jeans Yani Anne Pantolonu

eskisiyle yenisiyle modada değişimler eskisiyleyenisiyle moda

80’li yıllarda ortaya çıkan bu akım 2000’li yıllarda tekrar tezgahlarda ve ünlü modacıların dolaplarında yerini aldı. Samimi ve doğal havası, yoğun ama kendine bakan anne imajı kadınların oldukça hoşuna gitti ki hala çeşit çeşit modelleri çıkmaya devam ediyor.

eskisiyleyenisiyle moda modanın eski hali yeni hali eskisiyle yenisiyle giysiler

Neon Renkler

esksiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle giysiler giysilerin eski hali yeni hali

80’li ve 90’lı yıllarda sürekli tekrar ederek moda olan, neon renkler 2000’li yıllarda da karşımıza çıkıyor. Bazen çantalarda, bazen bir saç bandında ya da ayakkabılarda görmek mümkün. Daha uzun yıllar neondan vazgeçemeyeceğimize eminim.

eskisiyleyenisiyle moda eskisiyle yenisiyle giysiler eskisi yenisi

Dev Kot Ceketler

eskisiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle giysiler kot ceketin eski hali yeni hali

Sanırım buna hiçbir zaman anlam veremeyeceğim. Özellikle feminen, genç ve çılgın bir görünüm sağlayan kot ceketlerde sıklıkla moda olan akımlardan biri.Kanaviçe

eskisiyle yenisiyle moda eskisiyleyenisiyle giysiler kıyafetin eski hali yeni hali

Eskiden kızlar çeyizlerine yaparlarmış. Sadece kıyafet değil, yastıklarda bile işleme olarak bulunan kanaviçe bu yıl tekrar moda oldu. Pantolon işlemelerinden çantalara bu yaz her yerde o nostaljik havayı soluyabileceğiz.

Fular

eskisiyle yenisiyle fular eskisiyleyenisiyle moda giysilerin eski hali yeni hali

Eskiden çalışan bayanların boynunu süsleyen , iş kadını havasının baş aksesuarı olan fular, bugün kot şortlara kemer olarak kullanılıyor ve çantaları süslüyor. Hatta etnik ayakkabı tasarımlarını bile süslemek için fularlardan yararlanılıyor.

eskisiyle yenisiyle fular eskisiyleyenisiyle moda giysilerin eski hali yeni hali

Dev Gözlükler

eskisiyleyenisiyle gözlükler eskisiyleyenisiyle moda giysilerin eski hali yeni hali

Eskiden sadece daha iyi görebilmek için kullanılan dev dereceli gözlükler, şimdi modanın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Gözünde görme problemi olmayanlar bile, numarasız olanlarından edinip modaya dahil oluyorlar.

eskisiyleyenisiyle gözlükler eskisiyle yenisiyle moda giysilerin eski hali yeni hali

Gördüğünüz gibi moda aslında hiç değişmiyor. Sadece şekil değiştiriyor. Bu fikir o kadar çok benimsendi ki vintage dükkanlar dediğimiz modern eskiciler açıldı. İkinci el kıyafetleri biraz kuru temizleme ve onarımla otantik mekanlarda satışa çıkarıyorlar. Bu parçalar bazen dev markaların milyarlar verip ürettiği ürünlerden bile pahalı oluyor çünkü içlerinde en kaliteli deride bile olmayan bir şey gizli; anılar...
Pingu
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol