Uçak Teknolojisinin Gelişimi

Zeplindeki hava kazası, modern uçaklara açılan yol…


eskisiyleyenisiyle ucaklar ucak kazalari

Hey uçak, gökyüzüne mutluluğun resmini çizebilir misin?

Çizebilen bir pilot var, anonsunda bunu söylerek hitap ediyor ve yolculara iyi yolculuklar diliyor kokpitten her uçuş başlangıcında. Şaşırmayın şaka değil.

Uçmak… Şimdilerin belki de en sevilerek yapılan yolculuk türü,  kimimiz hayallerimizde uçarız, kimimiz de şiirlerde, kimimiz de mecbur seyahatte. Uçma korkumu yenmek için uçarken bir ara bulmacalara dadansam da, sakinleştirici hapların etkisiz etkisini de görünce, müziğe bıraktım kendimi.

eskisiyleyenisiyle uçaklar ucmak

Müzikle geçirdiğim uçak yolcuklarında  uçak havalanırken ve inerken takıntılı olarak dinlediğim bazı müzikler var, biri de Lacrimosa, Mozart’ın son eseri olan ölüm üzerine bestelediği bence harika bir yapıt. Olurda uçak düşerse, duruma uygun olsun diye mi bilinçaltım seçiyor bunu bilmiyorum :) Korkusu olanlara önerim, müzikle hafiflesinler, trübulans falan hiç etkilemiyor, ruhunuz uçuyor zaten. :)

Konumuza dönersek;

Yıl 1937’i gösterirken, Hindenburg adlı  zeplinin içindeyiz. Almanya’dan Amerika’nın New Jersey kentine  uzanan yolculuğunda, geniş ve konforlu restaurantları, 36 yolcusu için lüks kabinleri olan, yolcuların elini sıcak sudan soğuk suya değdirmedikleri, elit kesimin içinde mutlulukla yolculuk yaptığı, 61 mürettebatın hizmet verdiği bir hava aracı Hindenburg zeplini.

eskisiyleyenisiyle denburg felaketi eskisiyle yenisiyle

Hindenburg, sessizce havada süzülerek uçuyordu, yolcular için muhteşem lüks bir seyahatti. New Jersey’ e yaklaşmış inişe hazırlanıyordu ki büyük bir patlama duyulur zeplinin içinde,  saniyeler içinde başlayan yangın Hindenburg’u sarar. Kıtalararası yolculuk yapabilen, konforu ile bilenen bu zeplin bir kazayla yere çakılır. Titanik gibi bu kaza da tarihe geçecektir ve kaza da 13 yolcu, 23 mürettebat  yanarak can verir. (ölen kişilerin sayısı konusunda hala belirsizlikler vardır, kimi 35 kimi  36 olarak duyurur, kimide 32.)


eskisiyleyenisiyle zeplin felaketi eskisiyle yenisiyle

Kesintisiz yolculuk yapabilen zamanın teknoloji harikası bu araçın başına gelenler, insalarda spekülasyonlara da sebeb olan şok ve güvensizlik yarattı. Zeplinlerin hidrojenden helyum’a geçişini zorunlu kıldı. Hindenburg felaketi modern havacılığa geçişi de sağlayan ve bu konudaki teknolojiyi hızlandıran çok büyük etkendir. Zeplinler 2. Dünya savaşına dek yolcu taşımaya devam etti, 52.000 yolcuyu kıtalararası taşıdığı hesaplanıyor. Artık günümüzde daha çok  reklam amaçlı kullanılan zeplinler 2. Dünya savaşı sonrası yolcu taşımayı da bıraktı.

eskisiyleyenisiyle ucaklar ilk ucak eskisi yenisi

Aslında İlk  uçağı ABD’li Wright Kardeşler 1903 de yaptılar. 1912 ‘de İlk yolcu taşıyan Delag adlı yolcu gemisiydi. 1911’de Osmanlı’ya karşı savaşırken İtalyanlarında uçak denemeleri olduğunu ileterek araya gireyim.

eskisiyleyenisiyle uçaklar leonardo de vinci uçak haritası eskisiyle yenisiyle

Leonarda da Vinci’de aklımızda mı bu arada? Onunda uçuş hayalleri vardı biliyorsunuz, uçma makinesini hatırlar mısınız bilmiyorum, zamanın ilerisinde müthiş bir insan Leonarda da Vinci!

eskisiyleyenisiyle uçaklar

Türkiye ilk uçağını 1936 da üretirken, NUD38 (Nuri Demirağ adlı işadamı bu girişimde bulunmuştu) adını aldı ve çift motorluydu, altı kişiyi taşıyabiliyordu fakat test uçusları tekrarlandığında istenmeyen bir kaza oldu ve buda devrim arabaları gibi tarihte yerini malesef başladığı gibi bitiren bir mucize olarak kaldı.

Dünya’ya dönersek; 1933 yıllarına kadar 14 ve 8 yolcu kapasiteli uçaklar üretilmiştir. O zaman da Boeing uçuş firması var ve Lutfhansa uçak şirketi ile ürettiği uçakla 1935 te Büyük Okyanusu geçerek, kıtalararası uçuşu başlatır.

eskisiyleyenisiyle uçaklar eski jet
eskisiyleyenisiyle uçaklar eski jet

Jet ucaklar, 2 dünya savaşında savaş uçağı olarak gelişirken, oradan yolcu uçaklarına doğru geçiş yapar. 1958 yılında Boeing artık jet motorlu uçaklar yapıyor, Newyork Londro arasında yolcu taşıyordu, yolcu kapasitesini arttırmak için havacılık firmaları,  teknolojik gelişime hız veriyordu. Airbus A380 uçağı 555 yolcu taşır hale gelebilmişti.

eskisiyleyenisiyle uçaklar ilk yolcu uçağının içi eskisiyle yenisiyle

İlk zamanlar doğal olarak zenginlerin uçak yolculuğunu yaptıklarını görüyoruz. Pahalı bir ulaşım şekli o zaman. Uçak üretiminden tutun, her şehirde de hava alanı yok üstelik. Dolayısı ile lüks sayılan uçak yolculuğunda ki müşteriler konfora çok önem veriyorlar, yiyorlar içiyorlar, öyle kemer takma falanda yok, servisler harika, kimi yataklı, kimi özel odalı, acayip konfor içinde uçuyor uçak yolcuları.

İlk uçak yolculuklarında hizmet edenler hep erkeklerden olurken, 1930 yıllarından sonra kadın hostesler de giriyor uçaklara.

eskisiyleyenisiyle uçaklar eskisiyle yenisiyle ucus hizmetleri
eskisiyleyenisiyle ucaklar eski ucaklar yeni ucaklar

Günümüz uçakları da jet motorlu uçaklardan gelişerek yapıldı. Ama şimdilerde artık hepimizin kulllandığı bir yolculuk şekli, uçakla dünyayı katediyoruz artık.

eskisiyleyenisiyle eyfel kulesi

Sabah kalkıp uçup, Paris’te eyfel kulesini ziyaret edip, akşama tekrar uçağa binip balkonuzda oturup çay içerek boğazı da seyredebilirsiniz:)
Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol