Sığınaklarımız Telefon Kulübeleri, Sizde mi Mazi Oldunuz!

Malumunuz efenim cep telefonu yoktu hayatlarımızda ve ‘ya evde yoksak’ durumlarında postaneye gidilir ya da bazı köşelerde bulunan jetonlu, sonrasında karta terfi eden yağmurdan sığındığımız bol miktar insan idrarı kokabilen kulübelere giderdik.

eskisiyleyenisiyle telefon kulübeleri eskisiyle yenisiyle telefonlar

Sarı sürgülü kapısı olanlar, içeriye doğru açılan girmekte zorlandığımız kapısı olanlar ve yarı vücudumuzun soğukta kaldığı kafamızı koruyabildiğimiz kulübeler ah nereden nereye dedirtiyor…

eskisiyleyenisiyle telefon kulübeler eskisiyle yenisiyle telefonlar nostalji

Jetonların ve kartların yetmediği telefon görüşmelerinin yarıda kesilmesini bile özleee-medik tabi ki ya!

Bu zamanın ‘her bakımdan’ kurtarıcısı olan kulübelerin tarihine bakacak olursak; İlk 1 Haziran 1880 yılında Connecticut eyaletinde New Haven’de açılmış idi.

eskisiyleyenisiyle telefon kulübesi eskisiyle yenisiyle telefon

Parasını veren herkes için kullanıma açıldığında henüz rağbet görmemiş ama jetonla ilk çalışmasının tarihi 1889 yılına tekabül etmiştir. Jetonlu telefonun mucidi amcamız William Gray olmuştu, ellerinden öperiz. Sadece dükkân sahiplerine kiralanmış ve binaların içinde kurulmuştu o zamanlar. İlk kez dışarıda Londra’da 1903 senesinde açılmış ama bizim kulübelerin aksine jetonu kulübenin kapısına atıp içeri girilen cinstendi.

O Londra’nın tarihi kırmızı telefon kulübelerine (ki Londra’nın önemli bir simgesidir!) çok özenmişizdir ama o da tarih oluyor buradan bilgisini de verelim duymayanlara!

eskisiyleyenisiyle telefon kulübeleri

Çağ değişiyor ayak uyduramayanların da sonu oluyor ne yazık ki…

Bu kulübeler toz olup yerine; ücretsiz şarj, internet ve görüşme hatta yol tarifi gibi birçok bilgi sunacağı yeni cihazların geliyor! Hadi hayırlısı…

2017’de yani bul yıl içerisinde Londra’da sonra İngiliz şehirlerinde kurulması planlanan bu sistem bizim ülkemize ne zaman gelir ya da gelir mi bilemeyiz ama olsa da amacına uygun kullanır mıyız bunu da bilemedik!

Güneş Duygu
Editor
"Bir bakmışsın en sevdiğin renk ölmüş!" O rengi canlandırmaya çalışan 'kendince yazar...'

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol