Sanal Dostluk vs. Reel Dostluk

Arkadaşlık acısıyla, tatlısıyla her şeyi paylaşmaktır. Telefonda konuşulur genelde, yetmez, bir yerde buluşulur, çay kahve eşliğinde iki lafın beli kırılır ya da kırılırdı diyelim.

soba portakal kabuğu eski yeni eskiyeni eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle

Bir varmış, bir yokmuş. Bundan yıllar yıllar önce, hatta bazı evlerde elektriğin bile olmadığı dönemlerde, sımsıcak arkadaşlıklar varmış. Mum ışığında kuzine veya soba sıcaklığında toplanılır, kestaneler pişirilir, meyveler yenir, çaylar içilirmiş. Güzel, samimi sohbetler olurmuş. Oyunlar oynanırmış. Geçim derdi yine varmış ama sohbetlere konu olmazmış. Fıkralar anlatılır, şakalar yapılırmış. Sonra vakit epeyce geç olunca uyuyan çocuklar babalarının kucağında, eve dönülürmüş. Tabii hatıralarda kalacak olan o güzel akşamın tatlı anılarıyla...Masal gibi değil mi?

like likeme eski yeni eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle eski dostluklar

Peki şimdilerde yok mu arkadaşlıklar? Var tabii ki yine ama herkes geçim derdini dolamış diline. İşi gücü bahane edip görüşmüyor yüz yüze. Sosyal medyadan haberleşiyor sadece. Kahve içemiyor birlikte ama onun yerine kahve ikonu gönderiyor. Konuşarak paylaşamıyor, buluşmaya ya da telefon açmaya vakit bulamıyor, onu yerine sosyal medyadan paylaşıyor söylemek istediklerini. Birbirlerinin evlilik, çocuk, iş haberlerini bile artık sosyal medya üzerinden alıyor. Vakit ayırıp görüşebilen arkadaşlar ise gözlerini telefonlarından ayırıp birbirlerine bakmıyor. Herkesin başı önünde sosyal medyayı takip ediyor. Kim ne paylaşmış, neye yorum yapmış ona bakıyor. Sohbetler yine ediliyor ama kimse göz göze gelmiyor.

sanal dostluk vs gerçek dostluk eski yeni eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle

Yüzlerce, binlerce sanal arkadaşımız var. Yüzünü bir kere bile görmediğimiz, sesini hiç duymadığımız ama yıllardır tanıdığımız eski arkadaşlarımızdan daha sık görüştüğümüz arkadaşlar. Sosyal medya üzerinden çok şey paylaşıyoruz onlarla, çok beğeni atıyoruz, yazdıklarına yorum yapıyoruz. Bir tık kadar yakınımızda olan ama nerede yaşadıklarını bile bilmediğimiz arkadaşlarımız var. Bir çayın, kahvenin, bir sohbetin sıcaklığını paylaşamadan, öylesine soğuk ve yapay arkadaşlıklar ediyoruz. Bilgisayar ya da telefon başında yaşadığımız yalnız arkadaşlıklar, olmasa da olur arkadaşlıklar.

sanal dostlar vs gerçek dostlar eski yeni eskiyeni eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle

Kestane kokulu arkadaşlıklardan teknoloji arkadaşlığına geçeli çok oldu. Acaba bir zamanlar arkadaşlıklar daha mı değerliydi de daha sık görüşülürdü yoksa sosyal medya özlemlerimizi giderip, buluşmalara gerek mi bırakmıyor?

black mirror sanal dostluklar vs gerçek dostluklar eski yeni eskisiyleyenisiyle eskisiyle yenisiyle

Elbette lafımız hayatımızı kolaylaştıran facebook, instagram, whatsapp'a değil, dostluğa özlemimiz. Yakındır, insanlara verilecek değerin Black Mirror dizisindeki gibi olması galiba. Ne dersiniz? 
Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol