Sanal bebeğimleyim, ben seni daha sonra arayayım mı?

Yemeyip yedirdiğin, içmeyip içirdiğin, hasta olunca baktığın, altına yapınca üşenmeden temizlediğin, kısacası her şeyimizi verdiğimiz bebeklerimiz vardı bizim. Hey gidi hey biz çocukken bile bebek bakardık. Çok yemek yedirsen ölürdü, üstüne düşmesen yine mefta. Nerdesin sanal bebeğim Nuri?

eski oyunlar eskisiyle yenisiyle sanal bebek yeni facebook oyunları eskisiyleyenisiyle oyunlar

Hatırlıyorum da, benim sanal bebeğimin aralıksız bir bakıma ihtiyacı vardı. Gece yatıp, sabah uyandığımda bebeğim ölmüş oluyordu. Birkaç bebeği mezar ettikten sonra, geceleri babama emanet ediyordum.Üstündeki zincirin anahtarlık olarak kullanıldığı ilk öğrendiğimde ufkum iki katına çıkmıştı. Anahtarlık yapmış, okulda sıranın altında çaktırmadan oynuyordum. Oynayanın sadece ben olmadığımı çok geç olmadan anladım. 5 dakika sonra, öğretmenler masası bir nevi musalla taşıydı bu bebekler için. Açlıktan öldükleri için ortaokulda öğretmen masasının üstü toplu mezar yeri gibi olurdu.Baktım bu iş böyle olmayacak, cami avlusuna bırakmıştım. Yıllar sonra büyümüş gelmiş. Çok sitem etti de nafile. Bakmadım gözünün yaşına.

eski oyunlar yeni oyunlar eskisiyle yenisiyle sanalbebek eskisiyleyenisiyle facebook oyunu oynayan komşular

Şimdilerde yerini alan facebook çiftlik oyunu. Koca koca erkek ve kadınların,” ineklerime yem verip, hasat toplamam lazım” diyerek bilgisayar başına koşturtan delilik. Özellikle belli bir yaş üstü akrabalardan sürekli gelen oyun istekleri.
Ev gezmelerinde rastlamış olanlarımız vardır. Yakın gözlüğü boynunda, salonun ortasında, açık olan bilgisayara sürekli gidip gelen teyzeler ve dayılar. Yıllarca çalışıp, “Emekliliği olayım. Küçük bir bahçe alıp sebze, meyve ekeceğim” hayaliyle yaşayanların büyük bir bölümü, şimdi bilgisayara ekiyor,biçiyor. Hayaller, gerçekler. Kuş yemi gibi emekli maaşıyla ne bahçe hayali falan, aybaşı zor geliyordur eminim. Flash tv tadında güldürürken ağlatan, ağlatırken bir anda halaya durduran bir yazı oluyor, maşallah.

eskisiyleyenisiyle oyunlar eski sanal bebekler yeni oyunlar farmville eskisiyleyenisiyle facebook oyunları akrabalar

Geçenlerde okudum. Sizinle de paylaşmak isterim. Bulgar meclisinde, bütçe görüşmeleri esnasında bir vekilin çiftlik oyunu oynadığı ortaya çıkmış. Üstelik bu bir fotoğrafla da belgelenmiş. Bunun üzerine bir soruşturma başlatılmış ve vekillerin oyuna günde 2-3 saat harcadığı ortaya çıkmış. Bu sonuç üzerine meclis bilgisayarlarından Facebook ve Skype’a giriş yasaklanmış. Fotoğrafı çekilen vekil de oy çokluğu ile komisyondan atılmış.
Sözün özü şu ki; ben, Facebook’u seneler önce, akrabaların istilası (bkz. the walking dead) sonucu kullanmayı azaltarak bıraktım. Kullanmaya devam edenlere bol şans :)
eskisiyleyenisiyle oyunlar eski oyunlar sanal bebekler yeni facebook oyunları
Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol