Otomatik Cam Sileceğinin Tarihi

Kimilerine çok basit gelecektir, lakin onsuz bir araba düşünülebilir mi? Bu buluşun ortaya çıkmasında Mary Anderson’ın büyük bir payı var. Mary Anderson sık sık yolculuk ettiği New York’a arabasıyla giderdi. Yağışlı olan günlerde yolculuk etmek onu çok fazla yoruyordu. Bu duruma, bir çözüm bulma arayışına girdi. O dönemde, araç kullanıcıları yağışlı havalarda araçtan inip camları siler ve yollarına öyle devam ederlerdi.

eskisiyleyenisiyle cam sileceklerinin tarihi

Mary Anderson, araçların camlarını dışarıdan temizlemek yerine aracın içinden çalıştırabilecek bir mekanizma üzerinde çalışıyordu. 1893 yılında konu hakkında çalışmalarına başladı. Fikrini paylaştığı erkekler tarafından, böyle bir şey geliştiremeyeceğini söylenerek alay konusu edildi. O yılmadı ve çalıştı. 1903'te buluşunun patentini aldı.

eskisiyleyenisiyle cam sileceklerinin tarihi

Buluşu, aracın içerisinde bulunan ve dışarıdaki cam sileceğini kontrol etmeyi sağlayan bir koldan oluşuyordu. Bu kol, yaylı bir sistem şeklinde ileri geri hareket ederek çalışıyordu. Araçlar için geliştirdiği buluşunu satmaya çalıştığı firmalar, sileceklerin sürücünün dikkatini dağıtacağı söyleyerek onu reddetti. Ancak 1920lere gelindiğinde, dönemin tüm arabalarında Mary’nın silecekleri vardı. “Kadınlar özgür olsa, dünya yerinden oynar” diye boşuna denilmiyor. Erkek egemen toplumların, sığ düşüncelerinde boğulan kadınlar, kadınlarımız. 1922’de, bu aleti standart bir ekipman olarak kullanan ilk araba markası Cadillac oldu.

eskisiyleyenisiyle cam sileceginin tarihi

İlk Otomatik Cam Sileceği

Mary’nin başarısını gören erkekler boş durur mu? Dün, onunla dalga geçenler, birkaç yıl sonra onun icadı üzerinde kafa patlatıyordu. Onlardan biri olan William M. Folberth, 1919 yılında otomatik ön cam sileceği mekanizması için patent başvurusunda bulundu, 1922 yılında patentini aldı. Bu mekanizma, ilk otomatik silecek olarak tarihe geçti. Bu otomatik mekanizma, 1950li yılların sonlarında, ilk önce lüks araçlarda daha sonra 1960lara gelindiğinde ise üretilen tüm arabalarda standart bir donanım haline geldi.

eskisiyleyenisiyle cam silecekleri tarihi

Yağmur yağıyor, yolu görmek mümkün değil. Radyoda çalan Mustafa Topaloğlu şarkısı da hoşuna gitmedi. Sileceği çalıştırmak için tek elin meşgul, tek elinde direksiyonda. Yapacak bir şey yok, abuçiçi çi çi şarkısı eşliğinde yola devam etmek zorundasın. Ne kadar da romantik(!) :) Eskisiyle durumun günümüze uyarlama hikayesi bu.

Yenisiyle, öncelikle cep telefonlarıyla oynamaktan direksiyonu tutmayan önüne de hiç bakmayanlara “Yapmayın,etmeyin! Kendinizin ve insanların hayatıyla oynamayın” kamu spotunu vereyim. Otomatik çalışan, bizlere hiç zahmet vermeden işini yapan emekçi silecekler. Artık, yağmur yağıyor çalıştırayım demeye de gerek kalmıyor, sensörü sayesinde kendisi gereken hızda kendisini çalıştırıyor.

“Nerede o eski silecekler” ya da “ne güzel hareket oluyordur, arabadan inip silerdim ne olacak” diyenler çıkar mı bilmem ama ben otomatik çalışanlara hastayım. Derdi tasası yok, duruşunu da hiç bozmuyor. Ferrari’ye de binsen, Şahin’e binsen aynı duruş. Bu duruşun %1’ini gösteremeyen insanlara örnek olsun. Parti kur oy verelim, tarikat kur müridin olalım.  :)
Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol