Mazide Kalan Bir Gerçek: Triportör

Triportörden Kamyonetlere

 1970’lerde sokak aralarında gezen seyyar satıcı aracı ‘triportör’ü hatırlayanlarınız vardır. Bir dönem tüpçülerin, patates soğancıların vazgeçilmezi triportörler, sonrasında yok olup gittiler. Şimdilerde triportörlerin yerini kamyonetler aldı. Biz de triportörü bilmeyenlere bu efsanevi aracı tanıtmak, bilenlere ise o dönemleri hatırlatarak kısa bir süre de olsa maziyi yaşatmak istedik.

triportör eski tasinma tasima üc teker üctekerli

Triportör, üç tekerleği bulunan ve direksiyon yerine gidonla kumanda edilen taşıma aracıdır. Aracın ön kısmında tek, arka kısmında iki tekerleği bulunur. Öndeki tekerlek gidona bağlıdır. Kabinin ortasına oturan sürücü, tekerleği gidon yardımıyla kontrol eder. Eni normal araçlardan daha dar olan triportörde tek bir far, tek bir silecek ve iki sinyal lambası bulunur. Arka kasaları kiminde açık, kiminde tenteyle örtülü, kiminde ise tamamen kapalıdır. Üç tekerleği olduğundan sürüşü oldukça zordur, ayrıca devrilme tehlikesi de bulunur. Frenlerin arka tekerleklerde olması sebebiyle, sert fren yapma durumunda aracın önünün havaya kalkma ihtimali de vardır. Üç ileri vitesi bulunan araçta geri vitesi yoktur.

volkswagen kamyonet tasimacilik arac kamyonetler eskisiyle yenisiyle

Şimdilerde ufak çaplı taşımacılık için kamyonet tercih edilir. Triportörden en önemli farkı ise dört tekerleğinin olmasıdır. Triportör hem az yer kaplaması hem de az yakıt tüketmesi özellikleriyle bilinse de artık tarih olmuştur. Ancak ne olursa olsun, 70’li yılların efsanevi aracı triportörün, o yıllarda yaşamış birçok insanın aklında mazi bıraktığı da bir gerçektir.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol