Köstekli Saatten Dijital Saate Zaman Yolculuğu

Dedemin Serkisof Marka Köstekli Saati;

eskisiyleyenisiyle saat eskisiyle yenisiyle köstekli saat dijital saat

Bundan yıllar yıllar önce yere kilim serip mahallemizdeki komşu çocuklarıyla evcilik oynarken, rahmetlik dedem iki dirhem bir çekirdek giyinmiş bir şekilde demir kapının önünde belirirdi. Dedemi görünce heyecanlanır, elini cebine götürüp bize üç beş kuruş harçlık vermesini beklerdik fakat ben harçlığa ilaveten dedemin cebindeki köstekli saatini çıkarıp, bir kaç dakikalığına da olsa bana vermesini beklerdim. Dedem de sağ olsun beni kırmaz bu dileğimi hep gerçekleştirirdi.

Ne önemli bir şeydi bilseniz o saatin sizin elinizde olması…Dünyalar benim olurdu o zaman, büyük bir adam edasıyla, mahallede salınır dururdum. Çocukluk işte…Ne masumduk o zaman, ufacık şeylerden mutlu olur ve paylaşmayı gayet iyi bilirdik.

Neyse gelelim konumuza;


Dedemin saatinden bahsedince köstekli saatin tarihine de değinmeden olmaz değil mi?

Köstekli saat, bir zincir vasıtasıyla elbisenin herhangi bir yerine takılarak kullanılan saat türüdür. Köstekli denmesinin sebebi de bu zincir vasıtasıyla taşınmasıdır. O zamanların en popüler köstekli saati üzerinde demiryolu kabartması olan Rus yapımı şimendiferli serkisof marka köstekli saatlerdi.

eskisiyleyenisiyle saatler eskisiyle yenisiyle köstekli dijital

Şimendifer ne demek diye soracak olursanız; Osmanlıca da tren, demiryolu anlamına gelmektedir.


Ayrıca köstekli saatler, 15. Yüzyılda ortaya çıkmış olup, günümüz saatlerinin prototipini oluşturmuştur. Modena Dükü, Manta Markizi ve Şeyh Dede gibi tarihi isimler bu cep saatlerini kullanan ilk kişilerdir.

Bu bilgilere ilaveten, eskiden emekli olan her demiryolu çalışanına serkisof marka, lokomotif veya kanatlı tekerlek kabartmalı köstekli saat hediye edilirmiş.

eskisiyleyenisiyle saatler eskisiyle yenisiyle köstekli saat eski saatler yeni saatler

Teknolojinin gelişmesiyle, maalesef ki o güzelim köstekli saatlerin pabucu dama atıldı ve yerine diji diji dijital saatler raflarda yerlerini aldılar.

Josef Pallweber ilk dijital saatin patentini 1883 yılında almıştır. Ledli saatler 1960larda icat edilmiş ve aktif matrix LCD panelleri 1972’de üretilmeye başlanmıştır.

Bu arada zamanı dijital olarak gösteren, bileğe takılan ilk dijital kol saati, 1970 yılında Hamilton Saat Şirketi tarafından geliştirilen Pulsar adındaki saattir.eskisiyleyenisiyle saatler eskisiyle yenisiyle dijital köstekli pulsar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol