Kabloludan WIFI’ye - Internet Teknolojisindeki Değişim

eskisiyleyenisiyle internet teknolojisi eskisiyle yenisiyle kablolu

İngilizceden dilimize giren internet sözcüğü Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde ‘genel ağ’ olarak karşılık buluyor. Kısaca internet, elektronik iletişim ağıdır. Bu ağ bilgisayarları birbirine bağlarken bizi de dünyaya bağlar.

Bilgisayarı bilgisayar yapan internetin ilk şekillenmesi 1950lerden sonra Amerika, Fransa ve İngiltere’deki laboratuvarlarda olmuştur. İnternetin ilk kullanımı ise ABD Savunma Bakanlığı’nda 1960ların başında görülmüştür.

eskisiyleyenisiyle internet teknolojisi eskisiyle yenisiyle internet ağı nasıl değişti kabloludan wifiye

1960larda oluşturulan projeler ile 1969da internet, o dönemin en yüksek kullanımına ulaşmıştır. Bu tarihten sonra ARPANET (ABD Savunma Bakanlığı’nın kullandığı ve öncül sayılan ağ sistemi) ile tanıştığımız ‘internet’ kavramı bizim bildiğimiz ‘modern internet’ haline geldi. 30 Nisan 1993'te CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tarafından ’www (world wide web)’ bağlantısıyla internet kamuya açıldı.

İnternetin ülkemize gelmesi biraz geç oldu; ilk bağlantı Nisan 1993 tarihinde ODTÜ – TUBİTAK işbirliğinde Ankara-Washington arasında kiralık hat ile internet bağlantısı gerçekleşti fakat internetin ticari, askeri, eğitim alanları dışında hanelere ulaşması ancak 1996 yılında olabildi.

eskisiyleyenisiyle internet eskisiyle yenisiyle türkiyede internet teknolojisi

İnternetin bilgisayarlara ulaşımı ‘modem’ adı verilen bir kutunun bilgisayara kablolarla bağlanmasıyla gerçekleşiyordu. Türk Dil Kurumu Sözlüğü bu sözcük için ‘çevirge’ karşılığını bulmuş fakat çoğumuz bu sözcüğü ilk defa duyduğuna göre başarısız bir karşılık olmuş, ben yazımda modem demeye devam edeceğim. :)

Modem, verileri ses sinyallerine, ses sinyallerini veriye dönüştürerek bir döngü halinde iki bilgisayar arasındaki ağı kuran aygıta verilen addır. Nasıl ki bilgisayar hayatımıza ilk olarak masaüstü şekliyle girdiyse internet de kablolarla modemlerle girdi.

eskisiyleyenisiyle internete teknolojisi eskisiyle yenisiyle kabloludan wifiye geçiş internet teknolojisindeki değişim

Kablolarla dünyaya bağlandık, kablolarla internette sörf yaptık, annelerimiz toz alırken çoğu kez o kabloları ya çıkardı ya yerinden oynattı, biz de onlara sinirlendik… :)

Zamanla bu kablolar sadece annelerimizi değil mühendisleri, mucitleri de rahatsız etmiş olacak ki kablosuz şekilde internete ulaşım sağlanmaya başladı. Hızla gelişen teknoloji ile Wi-Fi (Wifi), yani kablosuz bağlantı ağı hayatımıza girdi. Wifi isminin ‘wireless fidelity (kablosuz bağlantı)’ kavramının kısa halinden geldiği söylense de bu, kesin bir bilgi niteliği taşımamaktadır. Wifi ismi, ilk defa Ağustos 1999'da reklam amaçlı kullanıldı. Interbrand Corporation markasının danışmanlık şirketi’nin bu ismi bulduğu belirtildi. Ayrıca Hi-Fi'dan ilham alınarak bir kelime oyunuyla Wifi’nin icat edildiği ve ‘yin-yang’ tarzı bir Wifi logosu hazırlandığı da söylentiler arasındadır.

eskisiyleyenisiyle internet eskisiyle yenisiyle wifi teknolojisindeki değişim

Hayatımıza dedim ama tabi ki Wifi’nin çıkışı Türkiye’de olmadı. 1971’de Hawaii Adaları’nda, 1985’te Birleşik Devletlerde kablosuz bağlantılar sağlanmış olsa da bunlar bugünkü anlamıyla bir Wifi bağlantısı değildi. 1999 yılında Avustralya’da Wifi Birliği kuruldu ve Wifi markasını satın aldı. Avustralya, kendisini Wifi’nin mucidi ilan etse de bu tartışmalı bir konudur.  Wifi, WLAN teriminin kısaltılmış halidir; WLAN ise kablosuz yerel bölge ağı anlamına gelir. Kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, dijital fotoğraf makineleri gibi aygıtlar Wifi bağlantısına erişebilmektedir.

Türkiye’de aşağı yukarı son 6-7 yıldan beri bilinen ve aktif şekilde kullanılan Wifi’nin büyük bir kolaylık olduğu yadsınamaz. Çekim gücü kablolu internete nazaran daha düşük olsa da sağladığı kolaylıklar artık tüm dünyanın kablosuz interneti tercih etmesini sağladı. Bugün bir kafeye, restorana gidildiğinde hemen o mekânın Wifi şifresi alınıp internete bağlanmamak olmaz (!) Sayısız faydayla birlikte sayısız zararı düşündükçe teknoloji bir açıdan korkunç sayılabilir; teknolojinin doğurduğu her şey vazgeçilmezimiz oluyor, bilgisayar, akıllı telefon, tablet, Wifi... Dikkat edelim, Wifi’ye bağlanalım derken hayattan kopmayalım. :)

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol