Her Şeyde Biraz Snapchat Var - Whatsapp vs. Snapchat

Cep telefonu, bilgisayar, internet, tablet, akıllı telefon derken inanılmaz hızlı şekilde ilerleyen bir teknolojinin içinde savrulup duruyoruz. Biz yeni çıkana alışmaya çalışırken bir başka yenilik çıkıveriyor. Masa üstü bilgisayarlarımızın vazgeçilmezi MSN Messenger, şimdiki akıllı telefonların vazgeçilmezi WhatsApp haline geldi. 

WhatsApp Messenger, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da WiFi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlıyor. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuş; WhatsApp, Ocak 2010’da bizlere sunulmuştur.

eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat whatsapp vs snapchat

Kısa zamanda büyük bir popülariteye kavuşan WhatsApp Messenger, dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasındadır.

eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat whatsapp snapchat

WhatsApp, kullanıcılarına ücretsiz anlık mesajlaşma ve sesli ve görüntülü görüşme imkânı sunmaktadır. Uygulama tüm platformlarda reklamsız kullanılmaktadır.

eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle whatsapp yazışmaları

Telefon numarası ile kayıt olunan uygulama, son resmi duyuru ile iki yıl ile sınırlı olan ücretsiz kullanım hakkı kuralını kaldırmış olup, artık tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 4 milyar dolar nakit para, 12 milyar dolar hisse senedi ve 3 milyar dolar sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ı satın almıştır.

eskisiyleyenisiyle facebook whatsapp eskisiyle yenisiyle whatsapp

WhatsApp, son bir iki yıldır yaşanan ‘uygulama savaşları’nın son mağduru olmuş durumda. Sıkça kullandığımız sosyal medya platformlarının güncelleme üstüne güncelleme yaparak git gide birbirlerine benzediği ‘uygulama savaşları’ son olarak WhatsApp ve Snapchat arasında yaşandı. Gökhan Özen’in Her Şeyde Biraz Sen Varsın şarkısından esinlenerek diyorum ki; artık her şeyde biraz Snapchat var...

eskisiyleyenisiyle snapchat eskisiyle yenisiyle whatsapp

Snapchat, Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, fotoğraf, ses veya video göndermesini sağlar. Ayrıca tüm sosyal medya mecralarının aksine, sadece bu uygulamada, özel olarak kullanılabilen hologramlar bulunmaktadır. Çeşitli hayvan görünümleri, ses değişiklikleri ve ilginç ‘karikatürvari’ hologramlar yüzümüze yansıyarak keyifli vakit geçirmemize yardımcı olur. Kişilerin birbirlerine gönderdikleri tüm mesajlar, fotoğraflar ve videolar 24 saat içinde kaybolur, yani mesajlar kalıcı değildir. Ücretsiz olan bu uygulama iOS ve Android platformları üzerinde çalışabilmektedir. Uygulamanın ilk sürümü Eylül 2011 tarihinde yayınlanmıştır. Kullanıcılarının %70’ini kadınların oluşturduğu uygulama en çok Amerika ve İngiltere'de tercih edilmektedir.

Facebook, Snapchat uygulamasını satın almak için 3.9 milyar Dolar $ teklif etmiştir. Fakat Snapchat yöneticileri bu teklifi reddetmiştir.

eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat
eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat

En sık kullanılan sosyal medya uygulamaları olan Facebook, Instagram ve Snapchat arasında son yıllarda deyim yerindeyse bir yarış hâkim. Uygulamalar sürekli güncelleniyor ve her güncellemede biri bir diğerine benziyor. Çoğunlukla da diğer uygulamalar Snapchat’e benzemeye başladı. Snapchat’e özel olan kaybolan mesaj uygulaması bir baktık Instagram’da ‘hikayeler’ adı altında çıktı, Instagram’da kaybolan mesaj bölümünde yollanan videoların süresi Snapchat’e göre kısa kalınca anında kendi mesaj sürelerini uzattı, Snapchat’le eşitledi. Bu kervana son olarak WhatsApp da katıldı.

eskisiyleyenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat

Tıpkı MSN Messenger’ın ‘durum yazma’ çubuğu gibi WhatsApp’ta da o anki ruh halinizi yansıtabileceğiniz, istediğiniz zaman yazıp silebileceğiniz bir durum yazma bölümü bulunmaktaydı, 24 Şubat 2017 tarihine kadar. WhatsApp, doğum günü olan 24 Şubat’ta güncellendi ve durum yazma bölümü kaldırıldı. Yerine aynı Snapchat’te olduğu gibi kaybolan mesaj bölümü geldi. Uygulama amacını ve özünü koruyor; hala ücretsiz anlık mesajlaşma platformu olarak çalışıyor fakat artık durum yazmak yerine fotoğraf, video ve gif yüklüyorsunuz ve bunların kalıcığı da yine 24 saat.

eskisiyle yenisiyle whatsapp eskisiyle yenisiyle snapchat

(WhatsApp, Snapchat’ten yaklaşık 6 kat fazla aktif aylık kullanıcıya sahip.)

Snapchat’le başlayan 24 saat içerisinde silinen kısa video ve fotoğraf furyası, geçtiğimiz yıl Instagram‘a gelen hikayeler özelliği ile devam etti. Facebook’un sahibi olduğu Instagram’ın en büyük rakiplerinden birini taklit etmesi büyük tepki almasına neden olsa da, hikâyeler özelliği kısa zaman içerisinde başarıya ulaşarak günlük 150 milyon kullanıcıya kadar ulaştı. Şimdi ise aynı fırsatı sahibi olduğu başka bir platformda da kullanmak isteyen Facebook, belki de yenilenen durum özelliğiyle WhatsApp’a Instagram hikayeler benzeri reklamlar getirecek. Görünen o ki iş artık halka hizmet sunmaktan çok ticari rekabete dönüşmüş durumda.

Başta tepki toplayan fakat sonra sevilen ‘hikayeler’ bölümü gibi belki WhatsApp’a gelen bu yeni özellik de şu an tepki toplasa da yavaş yavaş sevilecek. Ne de olsa aktif olarak sosyal medya kullanıcılarıyız. Sosyal medyaya bağımlı olduk, bırakamıyoruz napalım! :) Bu ‘uygulama savaşları’nı uzaktan izlemeye, bize sunulanı kullanıp ona alışmaya mecburuz… :)

eskisiyleyenisiyle sosyal medya eskisiyle yenisiyle whatsapp snapchat

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol