Hayat Nasıl da Kolaylaşmış: Mekanik Buzdolaplarıyla Başlayan Macera

Buzdolabı, günümüzde herkesin kullandığı bir beyaz eşyadır. Yiyeceklerimizi daha uzun süre bozulmadan saklamak için kullanılan buzdolabı evlerimiz için vazgeçilmezdir. Peki, günümüzde kullandığımız buzdolapları ilk üretildiğinde nasıldı hiç merak ettiniz mi? Gelin, beraber inceleyelim.


eskisiyleyenisiyle buzdolaplari

Üretilen İlk Mekanik Buzdolabı

Günümüz buzdolaplarından farklı bir çalışma mantığı olan ilk mekanik buzdolabı, Thomas Harris ve John Long tarafından geliştirilmiş ve onlar adına patent verilmiştir. Emme basma tulumba benzeri bir çalışma mantığına sahip olan buzdolabında en gerekli öge insan gücüydü. Kullanımı da oldukça güçtü. 1790 yılından 1834 yılına kadar kullanılan ilk mekanik buzdolabı yerini insan gücü olmadan kullanılan pistonlu buzdolabına bırakmıştır. Jacob Perkins, eter hammaddesi ile çalışan pistonlu bir buzdolabı üretti. Fakat eterin tehlikeli bir madde olmasından ötürü uzun süre kullanılamadı. Fakat bu buzdolabı günümüz buzdolaplarının atası olarak sayılmaktadır.

ilk mekanik buzdolabi

Ticari Olarak Üretilen İlk Buzdolabı

John Gorrie, 1844 yılında ürettiği buzdolabı ile ticari satışlar yapmaya başlamıştır. Tıp doktoru olan John Gorrie, klima sistemleri ve soğutma alanında kendini geliştirmiş bilim adamlarından birisidir. John Gorrie’nin ardından Alexander Kirk kömür ısısı ile çalışan buzdolabı üreterek 1800’lü yıllarından sonlarında satışa sunmuştur.

ilk buzdolabi

Elektriği Kullanan İlk Buzdolabı

Karl Von Linde 1876 yılında elektrik enerjisiyle çalışan bir buzdolabı üretmiştir. İçerisinde kullanılan gazın devir daimi için elektrikli kompresör, soğutma için de metil eter kullanmıştır. Yaklaşık 750 adet satılan bu buzdolabı içerisindeki metil eterin tehlikeli bir gaz olması nedeniyle uzun süre kullanılmamıştır. Metil eter yerine yeni bir gaz arayışı içinde olan Baltzar Von Platen ve Carl Munters freon gazı kullanan ilk buzdolabını üretmişlerdir. Hem daha yüksek soğuma hem de hiç patlama riski bulunmayan freon gazı buzdolabı için bir devrim olmuştur.

ilk kez elektrik kullanan buzdolabi

İlk Buzdolabı Fabrikası

1914 yılında ticari amaçlı kurulan Kelvinatör Company, tamamen otomatik çalışan buzdolapları üretmeye başladı. Yıllar içerisinde gelişen teknolojiler sayesinde yoğuşturuculu, derin donduruculu ve daha birçok teknolojik detaylı buzdolapları üretilmeye başlanmıştır.

ilk buzdolabi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol