Gramofondan Akıllı Telefonlara

Ruhun gıdası olarak kabul gören müzik, hayatlarımızın her köşe başında yerini alıyor. Yaşamlarımızın vazgeçilmezi olan müziği dinlememize aracı olan teknolojileri gelin, birlikte hatırlayalım.

Gramofon ve müzik

eski gramofon muzik calar plak calar muzik eskisiyle eskisi

Bu cihazın ilk patenti, Alman bilim insanı Emil Berliner tarafından 1887 yılında alınmıştır. Bu cihaz için günümüz müzik çalarlarının atası denilebilir.En net sesi verdiği bilinen bu teknolojik alet aslında fonograf ile taş plak birleşiminden oluşmaktadır.Hem kayıt yapmak hem de dinleme  işlemi için kullanılan bu ilginç şık tasarımlı buluş gerçekten hayranlık uyandırıcı.Taş plaklar üzerine kaydedilen sesleri, özel geliştirilmiş iğnesi sayesinde titreşim sağlayarak sese dönüştürerek çalışır. Şimdilerde gramofonlar koleksiyoncuların en değerli parçaları haline geldiler.

Pikap ve müzik

Dakikada ortalama 78 devir yapan bu cihaz için gramofon’un elektrik ile çalışanı denebilir. Elektrik ile çalışmasından dolayı bir dönem müzik seti adı ile piyasada bulunan ürünlerin üst kısmında da yer alıyordu. Şimdilerde, gramofon gibi bir koleksiyon ürünü.

plak calar pikap muzik ses tiz bass eskisiyle moda eskisi eskiden

Radyo çalar ve müzik

Elektromanyetik olan radyo dalgalarını ses modülasyonu şeklinde elektronik ortama çevirerek, ses olarak algılanmasını sağlayan bu teknolojik ürün günümüzde farklı biçimlerde dahi olsa kullanılmaya devam ediyor. Cihazlar, genellikle FM (frekans modülasyonu) ve AM (genlik modülasyonu) frekansları üzerinde çalışmaktadır.

radyo muzik ses radyolar kanallar muzik calar eski eskisiyle eskisi

Kaset Çalar ve müzik

Manyetik ortamda kayıt alabilen teypler elektrik işaretlerinin saklanması ve istenildiği takdirde yeniden dönüştürülebilmesi amacı ile kullanılan kayıt cihazlarıdır. Bu cihazlarda birden fazla kez kayıt yapabilen manyetik şeritler kullanılır.

walkman kaset calar muzik eski eskiden eskisiyle

Bu manyetik şeritlerin taşınabilir hale getirilmiş haline kaset denilir. Kasetçalarlar ise bu kasetlerin üzerine kaydedilmiş seslerin, ses olarak dönüştürülmesini sağlayan cihazlardır.

CD Çalar ve müzik

Gelişen teknoloji ile kasetlerin yok olmasıyla, CD teknolojisine geçilmiştir. O dönemde, birçok çeşidi üretilen CD çalarlar müzik setlerine ve bireysel bilgisayarlarımıza eklendi. Öyle ki bir dönem, Walkman mantalitesiyle çalışan portatif versiyonları üretilse de piyasada pek tutunamadı. Piyasada kendine yer bulamamasının büyük bir sebebi vardı.  Lazer okuyucular ile CD üzerinden okuma yapan bu cihazlar, herhangi küçük bir sarsıntı anında dahi ses iletmeyi durduruyordu. 

cd calar muzik kaset cdden muzikler kasetler dinlemek dinle kulaklik

MP3 Çalar ve müzik

Çok da tutulmayan CD çalarların hemen ardından, MP3 çalarların yaralara merhem olması çokta uzun sürmedi. Dijital müzik kayıtları üzerinde, neredeyse hiç kayıp olmadan sıkıştırılmasını sağlayan mp3 (MPEG-1 Audio Layer 3) teknolojisi, herkesin beğenisini kazandı.

mp3 calar muzik dinle sarkilar sanatci kulaklik yeni yenisiyle

Akıllı telefonlar ve müzik

Yaşadığımız dönemin en vazgeçilmezlerinden biri olan akıllı telefonlar, içerlerine yüklenebilir müziklerle birlikte birer MP3 çalar halini almaktadır. Birçok müziksever, gerek ses kalitesi gerekse ses üzerinde yapılabilen kişisel ayar tercihleri sebebiyle MP3 çalarlardan vazgeçemiyor. 

akilli telefonlar yeni yenisi yenisiyle dinlemek muzik sarki sarkilar

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol