Geçmişten Günümüze Medya ve İletişim

Geleneksel medya veya bir diğer adıyla kitlesel medya, kitle iletişimi için kullanılan gazete – dergi gibi basılı yayınlar, radyo, sinema, televizyon gibi sesli/sesli-görüntülü iletileri taşıyan ortamlardır.Teknolojinin ilerlemesi ve buna bağlı olarak bilgisayarların kullanımının yaygınlaşması yeni bir devrin başlangıcı kabul edilmektedir. Bu yeni devir, ‘yeni medya’ olarak adlandırılmaktadır. Yeni medya, iletilerin bilgisayarlar aracılığıyla sayısallaştırılmasından çok daha ileri ve çok daha geniş bir kavramdır. Bilgi toplumunun özelliklerine baktığımızda iletişim, ticaret, üretim ve hizmet alanlarında yapılan işlerin çoğunlukla bilgisayarlarla yapıldığını görüyoruz. Yani bilgi toplumu iletişim haricinde pek çok alanda yeni medya araçlarını kullanıyor. 


Bu bağlamda, geleneksel medya ve yeni medyayı birlikte inceleyelim, neler olup bitmiş bir görelim istiyorum. 

GELENEKSEL MEDYA

 

Louis Degauerre, 19 Ağustos 1839’da, Paris’te ilk ticari fotoğraf işleme ünitesini halka tanıttı, bu mekanizmaya da Degauerreotype adını verdi. Ben de bir icat yapsam kendi adımı verirdim, adam haklı. :) Bu durum, tarihteki ilk fotoğrafçılık olayı ve yazar Lev Manovich’e göre medya çılgınlığının başlangıcı olarak kabul edilir. Bu tarihi icadın ardından herkes evlerinin pencerelerinden manzarayı resmetmeye çalışmış ve fotoğrafçılık büyük hızla yayılmaya başlamıştır. Bugün insanların fotoğraf çekme hastalığı nereden geliyor anlaşıldı. 

ilk ticari forograf isleme unitesi eskisi eskiden eskisiyle

Degauerreotype

louıs degauerre fotograf isleme unitesi icadi icat

Degauerre

1890’lı yıllarda hareketsiz görüntülerin yanına hareketli görüntülerin de eklendiğini görüyoruz. 1893’te yapılan ilk film stüdyosu Edison, medya tarihinin önemli bir adımıdır. 1895’te Lumiere kardeşler sinematografi kamerasını keşfetmişlerdir. Bu tarihlerde bilgisayarla ilgili ilk çalışmalar yapılmaktaydı ancak yeterli teknolojik bilgiye sahip olunamadığı için bilgisayarların yaygın kullanımı 1980’li yılları bulmuştur.

sinematografi kamerasi louis auguste lumiere icat icadi eskisi eskiden eskisiyle

Louis ve Auguste Lumiere

Daha eski dönemlerde, kitle iletişiminin belki de en önemli ve en değerli unsuru olan kitapların seri halinde basımına 1456’da matbaanın bulunmasıyla geçildi. Kitap öylesine önemli ve değer verilmesi gereken bir araçtır ki; günümüzde hem geleneksel hem yeni medyadaki yerini hala korumaktadır. Korumalıdır da… Artık kitaplar basılı olarak kullanıldığı gibi elektronik ortamlarda da yerini almıştır. Yani okumak isteyene her türlü yolu açılmıştır.

elektronik kitap tablet okuma okumak yenisi yeniden yenisiyle1609 yılında ise ilk gazete yayınlanmıştır. Kitle iletişiminde yüzyıllardır kullanılan gazete de kitap gibi elektronik ortamda kendine yer bulmuştur.

ilk gazete relation okumak okuma gazetesi ilkler

İlk Gazete Relation

Sesleri kitlelere taşımakta oldukça fazla etkili olan radyo ise 1920 yılında bulunmuştur.

ilk radyo yayini abd yayinlamak program yayin ilkler eskisiyle eskiden eskisi eski

İlk Radyo Yayını, ABD

Hem ses hem görüntüyü bir arada görebilmemiz için 1936 yılını beklememiz gerekti. Bulunduğu günden beri vazgeçilmez kitle iletişim araçlarından biri olan televizyon, hala pek çok insanın vazgeçemediği haber alma, eğlence ve eğitim aracıdır.

ilk televizyon tv program kanal kanallar ilkler eskisi eskiden eskisiyle eski

İlk Televizyon

 

YENİ MEDYA


Yeni medyayı, iletişimde etkileşimi artıran, iletileri sayısal bir biçime getiren ve herkesin rahatlıkla ulaşabileceği ortamlar olarak tanımlayabiliriz. Yeni medya aracılığıyla yapılan iletişime ise ‘sanal iletişim’ adı verilmektedir. Yeni medya araçları; akıllı/taşınabilir cihazlar, internet ve oyunlardır.
Mobil (seyyar) iletişim, akıllı/taşınabilir araçlar yardımıyla gerçekleşmektedir. Mobil iletişimde iletiler cep telefonları ya da tablet tablet bilgisayarlar sayesinde taşınır. Bu sistemlerin, anında kayıt yapma, düzenleme ve farklı ortamlardan taşınabilme özelliklerini düşünecek olursak çığır açabilecek yeniliklere tanık oluyoruz diyebiliriz!:)

yeni medya iletisim insanlar insan kafa beyin dusunce yeni yenisiyle iletisime gecmek mail

GSM (Global System for Mobile Communications) olarak adlandırılan teknolojiyi Türkçe’ye ‘Mobil İletişim için Küresel Sistem’ olarak çevirebiliriz, ama tabi ne gerek var… :)
Günümüzde telefonlar bize konuşma hizmetinin yanında kısa ileti gönderme/alma, fotoğraf çekme, müzik/video çalma, internete bağlanma, dosya indirme, e-posta okuma, veri aktarma, ses kaydetme gibi sayısız imkanları da sağlamaktadır. Telefonlar bir nevi taşınabilir bilgisayarlar haline gelmiştir. Graham Bell’in bulduğu şeyle bugün kullandığımız şeyin adının aynı olması çok tuhaf değil mi? :)

Cem Yılmaz – Graham Bell: 

 

graham bell komik soz ince uclu sarj aleti olan varmi yeni yenisiyle komikler

Kolayca her yere taşınabilen, bilgisayar gibi farklı işletim sistemleriyle çalışabilen, kalemle veya dokunmatik olarak kullanabileceğimiz, el yazısını metne çeviren, kısaca kişisel bilgisayarların yapabildiği her şeyi hemen hemen yapabilen teknolojik ortamlara tablet bilgisayarlar denir. Bazı modelleri, GSM şebekelerine bağlanarak telefon gibi kullanılabilme özelliği de taşımaktadır.

tabley pc akilli bilgisayar bilgisayarlar teknolojik teknoloji ilginc yeni yenisiyle iletisim araclari araclar arac

cocuk cocuklar teknoloi gelisimi cantadan tablete ilginc degisim ilerleme

21. asırda yaşayan insanlar, ‘çağdaş toplum, bilgi toplumu, teknoloji toplumu, iletişim toplumu, ağ toplumu’ gibi adlandırmalarla nitelendirilir. Bu kavramların, özünde bize anlatmak istediği değer günümüz insanının iletişimi ve özellikle uzak mesafelerle iletişimi yoğun bir şekilde kullanmasıdır. Uzak mesafelerle iletişim de teknolojik araçlarla gerçekleştirilir. Teknolojik araçları birbirine bağlamak ve iletişim kurmak için de çeşitli ağlar bize yardımcı olur.

World Wide Web, kısaca Web, dünyadaki en önemli sayısal ağdır. Web teknolojisi kullanıcılara bir adres üzerinde bir sisteme bağlanma olanağı sunar. Web’in ortaya çıkması ve yaygınlaşması oldukça hızlı bir şekilde olmuştur. Şu anki nesil çoğunlukla ikinci kuşak web hizmetlerini kullanmaktadır. Zaten ‘web’ sözcüğü de ikinci kuşak kullanıcıların yarattığı sistemleri tanımlamak için 2004’te O’Reilly Media tarafından bulunmuştur.

wen internet kesif bulus icat icadi gelisim teknolojik internet ortami www world wide web

Türkçe’de ‘internet günlüğü’ olarak adlandırılan ‘blog’, ikinci kuşak web hizmetlerinden biridir. Web günlükleri, iletişimde tikel ve hür kullanıcılar tarafından belirlenen konuların tartışılması/yorumlanması şeklinde kullanılır. Bloglar, tek başına her bir kullanıcının kendi iletisini kitlelere yaydığı bir kitle iletişim ortamı sağlamıştır.
Wiki, ‘çabuk’ sözcüğünün Hawicesidir. Kullanıcıların web içeriği oluşturmalarına/düzenlemelerine imkan veren bir tür yazılımdır. Bireyler wikinin bu özelliği sayesinde büyük çaplarda dokümanlar oluşturabilir. Wikipedia, wikiye verilebilecek en önemli örnektir çünkü kullanıcılar tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. İletişimde yeni medya kullanımının en belirgin örneklerinden biri Wikipedia’dır.

facebook twitter skype wikipedia youtube internet uygulamalar uygulama sosyal ag medya iletisim yeni yenisiyle yeniden yenisi

Bireyleri internet üzerinden birbiriyle buluşturan ve yazı, ses ve video paylaşarak eş zamanlı/eş zamansız sosyalleştiren yazılımlara sosyal ağ adı verilmektedir. Sürekli olarak güncellenen sosyal ağların en bilinenleri kuşkusuz Facebook, Twitter, Linked-in ve Myspace’tir. 


Geleneksel kültürlerde de oyun bir iletişim aracıydı. Çocuklar, oyunlar sayesinde arkadaşlarıyla iletişim kurup sosyalleşiyordu. Yeni medya, oyun kültürüne çok farklı bir boyut kazandırmıştır. Oyunlar sanal ortama taşınmış ve bireysel veya bireyler arası oynanabilir hale gelmiştir. Sanal ortamda oynanan oyunlar artık hem bir tanışma hem de sosyalleşme aracı olarak kullanılmaktadır. 

sanal ortam oyun oynamak tanisma sosyal sosyallesme yeni yenisi yenisiyle yeniden

Sanal iletişim, bilgi toplumuyle birlikte büyük gelişmeler göstermiştir. Artık bir evden, bir kişinin, büyük kitlelere yayın yapması, duygu ve düşüncelerini aktarması kısacası iletiler yollaması çok kolay bir hale gelmiştir. Bireyler, teknolojiyi ve sağladığı imkanları çok ucuz maliyetler karşılığında kullanmaya başlamışlardır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ‘sanal iletişim araçlarıyla yolladığımız iletilerin niteliklerinin artırılması olmalıdır’.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol