Foursquare’di Swarm Oldu

Arkadaşların hangi restorana gitmiş bilmek ister misin? Sen yokken nerelerde eğlenmişler? Hoşlandığın çocuğun o barda ne işi var? Sen daha açıldığını duymamışken X kişisi oraya gitmiş bile! Belki sen de, sadece önünden geçsen bile, havalı bir kafede olduğunu herkese göstermek istersin! Uygulama tasarımcıları bu ihtiyaçlarına da karşılık buluyor! :)

yer bildirimi foursquare konum yerler adres mekan

Ne yediğimizi, ne içtiğimizi, ne giydiğimizi, hangi ürünlerle nasıl makyaj yaptığımızı, hangi marka kıyafet giydiğimizi, kedimizi, köpeğimizi, kızımızı, oğlumuzu, tatilimizi, sporumuzu, işimizi ve evimizi gösterdik, şimdi sırada nerede olduğumuzu göstermekte!

cafe kalabalik insanlar yer adres oturmak muhabbet ortami

Foursquare Nedir ?

Foursquare firması, 2009’da Amerika’da kurulmuş bir sosyal ağ web sitesidir. Firma adıyla aynı olarak çıkardıkları Foursquare uygulaması ilk çıktığı zamanlarda bir ‘check-in’ yani yer bildirimi uygulamasıydı. Foursquare, Türkçesi’yle ‘dört köşe’ ( çok anlamlı :) ), uygulamasının amacı kişilerin nerede olduklarını paylaşması, bulundukları yerde ‘check-in’ yani yer bildirimi yapması, yerini bildiren kişinin listesinde ekli olan arkadaşlarının da bunu görüp kıskanması ve en yakın zamanda o mekana gitmeleridir. :)

foursquare logo amblem marka sirket uygulama

Swarm Nedir ?

Swarm,Türkçesi’yle ‘sürü,yığın’ ( ne kadar ironik :) ), Foursquare firmasının, 5 Mayıs 2014 tarihinde iOS ile Android yazılımlarına uygun olarak tasarladığı yeni yer bildirimi uygulamasıdır. Foursquare artık sadece bir mekanı araştırmak, yemeklerini ortamını görebilmek için kullanılmakta, yer bildirimi işini Swarm yapmaktadır. Uygulama, eski Foursquare ile aynı mantıkla çalışıyor ve buna ek olarak check-inlerinize göre rozetler kazanıp bir nevi işi oyun haline de getirebiliyorsunuz.

swarm by foursquare uygulama yazilim arac yer bildirimi check in

Swarm’ın dünya üzerinde 6 milyardan fazla kullanıcısı bulunduğu ve her gün yer bildirimi yapan kişi sayısının 55 milyonun üzerinde olduğu söylenmektedir. 

Sanırım ülke fark etmeksizin tüm insanlık olarak yeni olana hücum etmek gibi bir zaafımız var. Yeni çıkan tüm uygulamalar hemen indiriliyor, inceleniyor, çoğunluğu çok seviliyor ve kullanılıyor. Bir mekana gitmek istediğimizde orayla ilgili bilgiyi bir uygulama kullanmadan da elde edebileceğimizi düşünüyorum. Ya da çok lüks bir mekanda yer bildirimi yapmanın, beni kimsenin gözünde yücelteceğini de düşünmüyorum. Açıkçası bu uygulamaları çok da hayati bulmuyorum. :) Bu uygulamaların çıkış amacı olarak gösterilenin altında yatan asıl sebebi hepimiz biliyoruz değil mi? Sahi, o çocuğun o barda ne işi var? Yarın hemen gidip sen de orada ‘check – in’ yapmalısın! :)

trip atmak insan uygulama cekememezlik anlamli

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol