Ev Telefonunun Değişimi: Alo

RADYOFON

Telefon, geçmişten günümüze en önemli haberleşme araçlarından biri olarak hayatımızda yer aldı. 1876'da Alexander Graham Bell, ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletmeyi sağlayan telefonu icat etti. Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon ise, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından geliştirilen 'radyofon'du.

ev telefonu evtelefonu eski tel

Bell Tel

İlk telefonun icadından sonra telefonun gelişim süreci başlamıştı. Bell'in geliştirdiği telefonun hemen ardından çevirmeli telefon olarak da bilinen ahizeli telefonlar piyasaya sürülmüştü. Aramanın, bir diskin üzerindeki numaralı deliklere parmakların sokulup çevrilmesi suretiyle yapıldığı bu telefonlar artık sadece antika olarak koleksiyonları süslemekte.

eski tel telefon iletişim

1960'lı yıllarda santral sisteminin otonom hale gelmeye başlamasıyla çevirmeli telefonların da sonu gelmişti. O yıllarda piyasaya sürülen tuşlu telefonlar evlere girmeye başlamıştı. Ancak ilk zamanlar evde telefon olması henüz lüks sayılıyordu. Sonraki yıllarda ise hemen hemen her evde bir telefon bulunuyordu.

telefon tuşlu evtel evtelefonu ev telefonu

Ardından günümüzde de, halen bazı evlerde kullanılan kablosuz telefonlar ortaya çıkmıştı. Yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde kişilerin kablosuz telefonunu yanına alıp komşuya geçmesi moda olmuştu. Cep telefonlarının ortaya çıkışıyla karizması sarsılacak olan kablosuz ev telefonları, o dönemlerde evin dışında da kullanılabiliyor olması özelliğiyle bir nevi gösteriş unsuruydu.

tuşlu tel evtelefonu telefon

ARTIK PEK YOKLAR

Bir zamanlar sevdiklerimizin sesini duymak için kullandığımız tek teknolojik cihaz olan ev telefonu günümüzün ‘olmasa da olurlar’ı arasında. O dönemlerin lüksü sayılan ev telefonlarının yerini cep telefonları aldı. Kişilere ev telefonunun sunamadığı birçok avantajı sunan cep telefonları, bırakın sadece komşuları, başka bir şehir hatta ülkede bile kullanım imkanı sağlıyor. İnsanların, sesin kablolar vasıtasıyla uzak bir yere nasıl taşındığına bile akıl sır erdiremediği dönemlerden, özlediğimiz kişiyi anında telefonlarımızın ekranında görebildiğimiz günlere gelmemiz bizce harika fakat insanı, teknoloji nerelere gidiyor diye de korkuyla düşündürmüyor da değil.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol