Eskisiyle Yenisiyle Televizyonlar

Televizyon; elektromanyetik dalga halinde yayınlanan görüntülerin ve seslerin ekranlı ve hoparlörlü alıcılar sayesinde görüntü ve sese dönüşmesini sağlayan haberleşme sistemi olarak tanımlanır.

İlk televizyonu kim bulmuştur?

Televizyon İngiltere’nin Hasting kasabasında yaşayanJohn Logie Baird tarafından icat edilmiş olup, ilk televizyon görüntüsü yine aynı kişi tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır.

ilk televizyon icadı john loggie baird

Başlangıçta noktalı ve titrek olan görüntüler yine Baird tarafından geliştirilmiş, 1930 yıllarının başında televizyon mağazaların elektronik eşya raflarında yerini almaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başlamıştır. 1950 yılında ABD’de ilk renkli görüntü veren televizyon satışı gerçekleşmiştir. Ülkemizde ise 1950li yılların ortalarında renkli yayınlar başlamıştır.

televizyonlarin evrimi

Zamanla televizyon teknolojisinin değişimi

Öncelikle tüplü (CRT) televizyon dediğimiz fazla enerji harcayan ve çok yer kaplayan sistemlerle hayatımıza giren televizyonlar, sonrasında plazma ile hem az yer kaplayan hem de daha az enerji harcayan televizyonlarla devam etmiştir. Plazmalar kullanıcı olumsuz yorumları ve aksilerine rağmen ayak kalmaya devam etmesine rağmen yerini LCD sistemlere devretmiş durumda.

televizyon tuplu televizyonlarin evrimi tarihi

Teknoloji değişmeye ve gelişmeye devam ediyor, hep daha iyisini hedefleyen mantalite ile çalışmalar sürüyor. Bu şiarda, LCD sistemlerine göre daha kusursuz, daha canlı ve parlak renklere sahip olan, daha da az enerji tüketen LEDtelevizyonların ayak seslerini duymuşsunuzdur. Bu televizyonlar, aynı zaman bir çeşit bilgisayar gibi kullanılarak “smart” özelliği ile internete bağlanabilmekte, çeşitli oyunlar oynanabilmektedir. 3 boyutlu film izlemek: bir zamanlar çok uçuk bir etkinlik gibi gelirdi. Şimdilerde, ev ortamında bile 3 boyutlu film izleyebiliyoruz.

led tvler

Gelişen ve değişen teknoloji ile televizyonların nerelere geldiğini gördük. Son olarak yeni üretilmiş OLED Tv‘ler de şu sıralarda oldukça popüler. Olabildiğince ince tasarımı ve neredeyse kusursuz görüntü kalitesiyle televizyon piyasasının tahtını aldı.

oled tv televizyonlarin evrimi tvlerin tarihcesi

Bakalım, gelecek bizlere neler getirecek? Arkamıza yaslanıp izleyelim.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol