Eskisiyle Yenisiyle Nokia 3310'a Göz Atalım

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, 1 Eylül 2000 tarihinde bir önceki telefonu Nokia 3210’un geliştirilmiş modeli olan Nokia 3310’u tasarladı ve piyasaya sürdü. Pazarlanan bu yeni modelin özellikleri ise kısaca şöyleydi:

  • Geniş ekran (84*84 pixels)
  • 17 dil desteği
  • Rahat tuşlar
  • 133 gram ağırlık
  • 4.5 saat konuşma süresi
  • Aynı mesajı birden çok kişiye gönderme
  • Uyumlu telefonlara resimli mesaj gönderebilme

Ne kadar naif… Ekstra (!) özellikleri ise şöyleydi:

  • Resimli mesaj yollayabilme
  • Hatırlatıcı, hesap makinesi, açılış notu
  • Besteleyici (kendi müziklerinizi yapabilirsiniz)

Bu özellikler altında bizlere sunulan bu telefon, dünya çapında 126 milyon adet satılarak "en başarılı telefonlardan biri" olarak kabul edildi.

eskisiyleyenisiyle nokia 3310 eski nokia3310 yeni 3310 eskisiyle yenisiyle telefonlar

Türkiye’de ve dünyada bu telefonun girmediği ev çok yoktur. Nokia’nın pek çok telefonu çok sevilse de 3310’un yeri hep bir başkadır. Teknik bilgiler dışında halk arasında bu telefonun en bilindik iki özelliği ise sağlamlığı ve içinde yer alan Snake oyunudur.

eskisiyleyenisiyle 3310 eskisiyle yenisiyle yılan oyunu eski nokia yeni telefonlar

Sanal ortamın en sevilen, en çabuk benimsenen oyunudur Snake (Yılan sözcüğünün İngilizce’si). Ekranda görmüş olduğunuz küçük yemleri yedikçe uzayan ve büyüyen, büyüdükçe yavaşladığı ve ekrana sığamadığı için oynayan kişiye büyük bir adrenalin ve keyif veren bu oyunun yeri ayrıdır hepimizde. Bugünün akıllı telefonlarında yer alan envai çeşit uygulama ve oyun bir yana Snake bir yana… :)

eskisiyleyenisiyle nokia 3310 eskisiyle yenisiyle telefonlar eski nokia3310 yeni nokia 3310


Bu telefonun sağlamlığı ise herkesçe bilinen ve ‘caps’lere konu olmuş bir durumdur. Nokia’nın alenen vadetmediği bu özellik fark edilince en çok büyükleri memnun etmiştir diye düşünüyorum.

eskisiyleyenisiyle nokia 3310 eskisiyle yenisiyle nokia3310 eski hali yeni hali

İlk çıktığı yıldan 17 yıl sonra, 2017’de Nokia, bu telefonu yeniden canlandırmaya karar verdi ve modernize edilmiş 3310 ellerimize ulaşmak üzere!

eskisiyleyenisiyle nokia3310 eskisiyle yenisiyle telefonlar eski hali yeni hali

Nokia 3310’un yenilenen sürümü, Barcelona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtıldı. Orijinal modeline göre daha ince, hafif ve küçük olan bu yeni modelin klasikleşmiş lacivert renginin yanı sıra sarı, kırmızı ve gri renk seçenekleri de mevcut.

eskisiyleyenisiyle nokia3310 eskisiyle yenisiyle telefonlar eski hali yeni hali nokia 3310

Tuş yerleştirmeleri biraz farklı olsa da orijinal tasarıma sadık kalınmış. 2.4 inç ekran, 2 megapiksel arka kamera ve hafıza kartı desteğiyle gelen yeni Nokia 3310, Nokia Series 30+ işletim sistemini kullanıyor. Yeni model, Opera Mini ile birlikte internete bağlanabiliyor. Cihazın içerisinde efsane yılan oyunu da mevcut.

eskisiyleyenisiyle nokia3310 eskisiyle yenisiyle telefonlar eski hali yeni hali

30 güne varan bekleme ve 22 saat konuşma süresiyle bu model de tam bir pil canavarı! 2017’nin ikinci çeyreğinde raflarda yerini alması beklenen bu modelin fiyatı ise 49 Euro. Bu telefon bizi eskilere götürdü ve nostalji hislerimizi kabarttı elbette fakat ne kadar modernize edilmiş olursa olsun yeni 3310’la yapamayacağımız pek çok şey var. Nokia 3310 günümüzde alışık olduğumuz akıllı telefonlardan değil. Cep telefonlarının hayatımıza yerleştiği ilk dönemlerden kalma özelliklere sahip bir cihaz. Elbette bazı artıları var: fiyatının çok uygun olması ve pilinin 1 ay dayanması (en azından öyle iddia edilmesi) gibi.Akıllı telefonlara alışmış yeni nesil için bu artılar çok bir şey ifade etmeyecek gibi... Yeni modelin, 2000 yılında çıkan model kadar satış yapamayacağı ve rağbet görmeyeceği aşikâr. İşte telefonun eksileri olarak sayabileceğimiz özellikler:

- Bugün annelerimiz, babalarımız hatta dedelerimiz, ninelerimiz dokunmatik ekrana alışmışken tekrar tuşlu bir telefonla yazı yazmak çok da kolay olmayacaktır.

-Sosyal medyanın herhangi bir mecrasında üyeliği bulunmayanımız kaldı mı? Bu telefonla sosyal medya hesaplarımızı kontrol edemeyeceğiz.

-
WhatsApp veya diğer anlık mesajlaşma uygulamaları da bu telefonda bulunamayacak.

-4.5G internet hızına geçtiğimiz şu günlerde yalnızca 2.5G hıza ulaşabilen bu telefonla internet sayfalarına elbette girebiliriz. Fakat sayfanın açılmasını biraz fazla beklememiz gerekebilir…

-Eski modelin aksine yeni 3310’da kamera bulunuyor, yani bu telefonla fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat kalitesi bugün elimizde bulunan akıllı telefonlarla elbette yarışamaz. Ayrıca bu çekmiş olduğunuz fotoğrafı sosyal medyada da paylaşamayacaksınız.

eskisiyleyenisiyle nokia3310 eskisiyle yenisiyle3310 eski hali yeni hali

Son kullanıcı kitlesi bundan 17 sene öncesine göre çok değişti. Cihazlardan beklentiler arttı, standartlar artık daha farklı. Telefonların sadece birer telefon olduğu dönem çoktan geride kaldı. Yeni Nokia 3310, hepimize eski günleri hatırlatıp yüzümüzde bir gülümseme oluşturdu. Ancak bu ürünün günümüzde pek çok kullanıcıya hitap etmeyeceğini de kabul etmek gerek…

eskisiyleyenisiyle nokia3310 eskisiyle yenisiyle 3310 eski hali yeni halli

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol