E-kitap mı? Kitap mı?

 Sayfalar Artık Elektronik

 Matbaa dine aykırıdır kafasıyla, e-kitap okumayı köreltecektir kafası, aynı koordinatlara denk düşüyor kanımca. İçerikleri tamamen aynı olan şeylerin biçimsel karşılaştırılması. Bir adana kebabı ile aynı miktarda protein, yağ ve karbonhidrat oranına sahip bir kapsülü kıyaslamak gibi bir şey. Kimisi yemek için yaşar, kimisi ise yaşamak için yer. Temelde insanların okumasını isteyen bir güdüyle hareket edilecek olursa, savunulması gereken tek şeyin "insanlar okusun da nasıl okursa okusun." Olmalıdır. Göstermelik yaşantılarımızın etkisinde kalıyor olabilir miyiz? E-kitap okuyunca, büyük büyük kitaplıklar yaptırıp gösteremeyiz. Toplu taşımada,  e-kitap okumak cool da gözükmez. Kimse, kitap okuduğumuzu anlamaz. Bu ve benzeri çiğ bahanelerimiz mevcut. 

elektronik kitap sayfa kitaplarin kavgasi

Kitabı gerçekten ön plana çıkaracak gerçek sebepler yok mu, tabii ki var.
E-kitap arasına, sevdiceğinizin verdiği bir çiçeği ve onun minik fotoğrafını koyamazsınız. Kenarına köşesine notlar ve aldığınız tarihi yazamazsınız. Size ait bir kitabı, arkadaşınıza verip paylaşımda bulunamazsınız.  Sahaflara gidip, hiç tanımadığınız insanların geçmişte sahip olduğu kitaplar satın alıp, onlardan kalmış notları okuyamazsınız. Kitap kokusunu ciğerlerinize çekemezsiniz. Kitabın şarjı da bitmez . :)

cicekli kitap okumak kitaplar sayfa

Peki, e-kitap yok mu iyi yönleri. Olmaz mı? Koca koca, ağır mı ağır kitapları yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız. Ne zaman isterseniz, nerede isterseniz ulaşabilirsiniz. E-kitap okuyarak, kağıt kullanımını azaltabiliriz. Tüm dünyayı, beton fetişistlerinin sardığı bu günlerde, az kalan yeşilleri bir nebze de olsun koruyabiliriz. Kitap kadar çekici gözükmeyebilir ama toplu taşımada e-kitap okumak daha zahmetsizdir.

kitap okuyan kadin yolda

Alışkanlıklardan kolay vazgeçilemiyor. Biz kitapla büyümüş çocuklar için epey zor ama elinde tabletle büyüyen şimdiki neslin yetişkinliğe adım atacağını düşündüğümüzde, e-kitap kullanımının yayılacağı düşünmek yanlış olmaz. Gelecekte birçok ülkemiz yazarı, belki de yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını direkt kendileri satacaklar ki bunun örnekleri yurtdışında şimdiden mevcut. Bana göre, amacı okumak olan insan için, taş üzerine yazılmış olan bile evladır. Ya sizce? Kitap mı, yoksa e-kitap mı?

kadin kitap okumak surat elektronik kitaplar

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol