Dünden Bugüne Aydınlatma Araçları


Geçmiş zamanlarda kullanılan aydınlatma teknolojileriyle günümüzde kullandığımız teknolojilerin birbirinden fazlasıyla farklı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Eski yıllarda, insanların tek ışık kaynağı tahmin edebileceğiniz gibi Güneş’ti. Geceleri de, karanlıktan bir nebzede olsa aydınlanmak  için ay ışığından faydalanırlardı. Geçen zamanla birlikte taşları  birbirine sürterek elde ettikleri kıvılcımlarla birlikte ateş yakmayı başardılar. Böylelikle ateşi keşfeden atalarımız, ateşi yalnızca ısınmak için değil, geceleri  aydınlanmak için kullandılar.

Yağların yakılmasıyla ışık elde edildiğini keşfeden atalarımız, bu keşiften sonra oyulmuş  taşların içine hayvanların yağlarını doldurarak aydınlatmada kullandılar.

Zamanın da ilerlemesiyle gaz lambası ve mum gibi farklı ışık kaynaklarının keşfiyle aydınlatma seçenekleri çeşitlendi. Bu aydınlatma araçları, sık kullanıldıkları dönemlerde teknoloji ürünü sayılıyorlardı. Ancak, bu araçlardan sağlanan ışık hiç yeterli değildi. İnsanlar karanlıktan dolayı birçok zorluk ve sorun yaşıyordu. Bu zorlukları yenmek ve sorunları çözmek için  yeni fikirler ve araçlar ürettiler.

Geçmişte ilkel araçların aydınlattığı tüm mekanlar, şimdilerde modern tasarımlı  aydınlatma araçları tarafından aydınlatılmaktadır. Şimdilerde, aydınlatma araçları üzerine çalışmalar daha çevre dostu ve daha estetik ürün yaratmak, daha az enerji tüketimi sağlamak üzerinedir.

Dünden bugüne aydınlatma araçlarının sıralanması:

1. On binlerce yıl öncesinde odun ve reçine kullanılarak yapılan meşaleler yapılmıştır.

mesale aydinlatma yakma yakmak aydinlatmanin tarihi

2. Binlerce yıl öncesinde, Sümer içi oyulmuş taşlara yağ doldurarak yağ lambaları ve kandiller yapmışlar ve çevrelerini aydınlatmışlardır.

eski aydinlatma aydinlatma tarihi eskisiyle ici oyulmus tas kandil

3. Hayvan yağlarını pamuklarla birleştirerek oluşan mum kullanılmaya başlandı. Günümüzde mumlar aydınlatma amacının dışında, aksesuar olarak kullanılmaktadır.

mum aydinlatma aydinlatmalar eskiden eskisiyle eskisi ates mum yakmak yanan yanmis

4. 1870li yılların sonralarına doğru gaz lambaları İngiltere ve Almanya’da aydınlatma amacıyla kullanılmaya başlandı.

gaz lambasi eskisiyle eskisi eskiden aydinlatma isik lamba gaz

5. 1800-1900 yılları arasında mum yapımı ve gaz lambalarında balinaların yağları kullanılmıştır. Aydınlanmak için insan yağı kullanan balina görmedim hiç. Ne kötülük varsa, biz insanlardan çıkıyor.

6. 1879 yılında Thomas Edison ampulü icat etti. 

edison ampul icat icadi aydinlatma aydinlatmanin tarihi

7. 1881 yılında, bilim insanı Lewis Hovard uzun ömürlü olan ve karbon maddesinin kullanıldığı ampülü icat etmiştir.

ampul ampulun icadi eskiden eskisi eskisiyle aydinlatma

8. 1962 yılında Nick Holonyak LED lambayı icat etti. Günümüzde geldiğimizde LED lambalar çok çeşit üründe ve şekilde kullanılmaktadır.

led lamba yeni yenisi tasarruflu ampul lambalar aydinlatma

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol