Dikiz Aynasından Bakıyoruz

Trafikte, tabiri caizse arkayı kollama amaçlı aynadır. Bizim ülkemize has bir şey midir bilmem ama duruma göre dışarıya bakmaktan çok, araç içerisine hakim olmak amacıyla da kullanılır. Dikizlemek eylemi de buradan türetilmiştir. Kadınların genelde " ruj tazeleyici" olarak kullandıkları bir parçadır. Ülkemizde bir dönem, yaygın olarak CD asmak suretiyle fonksiyonel olarak da kullanılmıştır. Şimdilerde envai çeşit obje asılarak kullanılmaya devam edilmektedir.

Gelin, dikiz aynasının çocukluğuna inelim.

dikiz aynasi suslu arkaya bakmak arac ici ayna

1903 yılında, otomobil yarışlarına katılan ilk kadın pilot olan Dorothy Lewitt, renkli kişiliğiyle döneminin en gözde isimlerinden biriydi. Deniz sürat motoru da kullanan genç kadın, 1906 yılında Napier marka yarış motoruyla saatte 96 mil süratine ulaşarak, kadınlar dalında dünya rekoru kırmayı başarmıştı. 

illk kadin yaris pilotu arac yarislar yaris arabasi

İngiltere'de yaşayan Levitt, aynı yıl “Kadın ve Araba” adında bir kitap yazar. Bu kitap, doğrudan otomobil tarihinde bir devrime neden olacaktır. 

ilk kadin pilot kitap kitabi kitap yaris yarislar kadin ve araba arabalar

Bayan Levitt, kitabının bir sayfasında kadınlara araba kullanırken yanlarında bir el aynası bulundurmalarını tavsiye eder. Aynanın amacı, arada sırada arkaya bakarak trafiği kontrol etmektir. Levitt'in kitabından 5 yıl sonra, Indianapolis'te düzenlenen otomobil yarışlarında, Ray Harroun adlı pilot, kendine ait tasarımlı otomobiline ayna yerleştirir. Bu, dikiz aynasının takıldığı ilk arabadır. 

ilk dikiz aynali arac ray harroun araba aynali dikizaynasi yarislar yaris pilot eski eskisiyle eskiden ilkler

Ayna sayesinde yola daha fazla hakim olan Harroun, yarışı birinci sırada tamamlar. Harroun'un 'Marmon Arısı' adını verdiği sarı renkli arabası, Motor Speedway Müzesi'nde sergilenmektedir. 

marmon arisi arac araba yaris ray harroun arabasi harrounun motor speedway muzesi sergi sergilenen sergide

Otomobillerin olmazsa olmazı dikiz aynasının bulunuş hikayesi bir gerçeği hatırlattı. Doğru yönetilen merak, büyük buluşlara yol açmaktadır. Araba kullanırken, arkasında neler olup bittiğini merak eden bir kadın sayesinde, bizler arkamızı görebiliyoruz. Teşekkürler Dorothy. :)

Sunay Akın’ın anlatımıyla dikiz aynasının icadı:

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol