Çamaşır Makineleri Nasıl Değişti

Hayvan postundan yapılan kıyafetlerin giyildiği dönemde, giyeceklerin yıkanması sorun oluşturuyor muydu bilemiyoruz fakat o zamanlar öncelikli sorununun, hayatta kalma mücadelesi olduğu bir gerçek.

eskisiyle yenisiyle çamaşır yıkama eskisiyleyenisiyle çamaşır makineleri

Gerçek olan diğer bir şey ise, dokuma alanı gelişmeye başladıkça yağlı lekeleri çıkarmak için, sabun otu,su, bitkiler ve ocak külü gibi doğal malzemeler ile zahmetli bir işlemle elde yıkama yapılmaya başlandı bu işlem de yeni bir teknoloji ihtiyacı doğurdu.İlk çamaşır makinesinin sanayi tipi patenti, 1691 senesinde İngiliz mucitlerce alındı.


eskisiyleyenisiyle çamaşır makinesi eskisiyle yenisiyle çamaşır yıkamak

1797 senesinde ev tipi makinelere Amerikalılar daha çok ağırlık vermişti ve 1800’de sıkma düzeneği olan çamaşır makinesi patentini aldılar.

eskisiyleyenisiyle çamaşır makineleri eskisiyle yenisiyle çamaşır

Kol gücü gerektiren, çitilemek gerekmese bile yine yoran ‘elle çalışan çamaşır makinesi’ İngiltere 1790 da çıkmıştır. O zamanlar bu çamaşır makinelerinin kazanları marangozlara yaptırılırdı…

eskisiyle yenisiyle çamaşır makinesi eskisiyleyenisiyle çamaşır yıkamak

Neredeyse bizlerin bile girip yıkanabileceğimiz kadar büyük ve bir o kadar kıyafet alabilen, temizleyen, hoş kokular salan makineler var şimdilerde ve bir de çamaşırları alıp çekmecelere koyanları olsa...

Eskisine nazaran zamanın teknolojik gelişmeleri ne kadar kolaylık sağlasa da hala ‘o da olsa bu da olsa’ diye sürekli bir doyumsuzluğumuz oluyor!  ama gelecekte çekmecelere koyma, hatta ütüleme olayı yapan makineler de çıkarsa şaşırmayacağım. :)

Güneş Duygu
Editor
"Bir bakmışsın en sevdiğin renk ölmüş!" O rengi canlandırmaya çalışan 'kendince yazar...'

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol