Bir Tutkudur Harley Davidson

Harley-Davidson

Bir tutkudur motosiklet. Kendini özgürce yollara vurmaktır. Hayatın rutininden sıkıldığında alıp başını gitmektir. Motosiklet sahibi olmak kimilerine göre ayrıcalıktır, Harley-Davidson sahibi olmaksa bir yaşam biçimi.

harley davidson insanlar eski yeni motorsiklet motor tutkusu

Arthur Davidson, Walter Davidson, William Harley, William Davidson.

Tarihi gururlarla dolu Harley-Davidson’un öyküsü 20. yüzyılın başında başlar. İlk zamanlar ufak bir şirket olan Harley-Davidson, yıllar geçtikçe motorseverler için tutkunun simgelerinden biri haline gelecektir. 1901 yılında henüz 21 yaşında olan William S. Harley, motor eklenmiş bisikletin ilk tasarımını tamamlar ve bu tasarımı geliştirmenin yollarını arar. Yaptığı tasarımı, 20 yaşındaki arkadaşı Arthur Davidson’a gösterir. Bunun üzerine ikili bu yeni motoru geliştirmek için birlikte çalışmaya karar verir. 1903 yılında Milwaukee’de derme çatma ufak bir tahta barakada, girişimcilerin soyadlarının birleşiminden oluşan Harley-Davidson Motor Company’nin temelleri atılır ve ilk Harley-Davidson motosikleti burada üretilir.

eski motorsiklet harley davidson eskisiyle motorsiklet tutkusu motorbisiklet


İkili kısa süre sonra ilk motosikletlerinin yeterince güçlü olmadığını anlar ve çok daha dayanıklı bir araç yapmaları gerektiğinin farkına varırlar. Yeni motorun tasarımı için yetenekli bir mühendis olan Ole Evinrude ile çalışmaya başlarlar. ‘Serial Number 1’ adını verdikleri bu motorlu bisiklet, Harley-Davidson’un doğrudan satış için ürettiği ilk motosiklet olur. 1904 yılında Chicago’da firmanın ilk satış mağazası açılır. 1905’te yapılan motosiklet yarışında markaya ait bir motosiklet tüm rakiplerini geride bırakır. 1906’da işleri biraz büyüterek yeni bir binaya geçerler ve çalışan sayısını artırırlar. 1908’de polis teşkilatına satış yapmaya başlarlar. Meşhur ‘Bar & Shield’ logosu ilk kez 1910 yılında kullanılmaya başlanır. 1911’de satışa sunulan yeni tasarım V-Twin modeli büyük bir başarı kazanır ve Harley-Davidson’ı motosiklet dünyasının en önemli oyuncularından biri haline getirir.

serial number 1 harley davidson motorsiklet motorlubisiklet eskisiyle

SERIAL NUMBER 1

1912’de yeni fabrika kurulur ve Japonya’ya motosiklet ihraç edilmeye başlanır. Sepetli motosikletler, 1914’te piyasaya sunulur. 1917 yılında ABD’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesi üzerine üretimin büyük bir bölümü orduya göndermek için yapılır. Bu durum, Harley-Davidson’u dünyanın en büyük ve varlıklı motosiklet firması yapar. 1920 yılında Harley-Davidson motosikletler, dünya çapında 67 ülkede 2 binden fazla bayiden satın alınabilir hale gelir. 1922’de 68 ülkede markanın bayisi bulunur.

harley davidson logo amblem ilginc degisik motorsiklet motorlu bisiklet eskisiyle

Ne var ki 1929 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan büyük ekonomik kriz Harley-Davidson’ı da derinden sarsar ama yıkmaz. 1931 yılında Harley-Davidson’un, Indian dışındaki tüm rakipleri ortadan kalkar. Indian ve Harley-Davidson, 1953’e kadar tek Amerikan motosiklet üreticileri olur. 1932’de 3 tekerlekli Servi-Car tanıtılır.Artık ticari amaçlara ihtiyacı olanlara da 3 tekerlekli ve sepetli motosiklet üretilmeye başlanır.

İkinci Dünya Savaşı üretimi yeniden ateşler. Üretilen her 10 motosikletten 9’u savaşa gönderilir. Fakat bir sorun vardır, motorlar zorlu arazilerde çok ısınır ve kullanılamaz hale gelir. Alman motosiklet üreticisi BMW buna bir çözüm bulur ve Harley-Davidson’ın motorlarından yaklaşık 56 derece daha soğuk çalışan motor yapar. Fakat kısa bir süre sonra benzer bir tasarımı Harley-Davidson da yapar ve böylece sorun ortadan kalkar. Savaş süresince askeri kullanım için neredeyse 60 bin WLA modeli üreten Harley-Davidson, savaş zamanı üretimdeki mükemmelliği sayesinde dört Ordu-Donanma ‘E’ ödülünden ilkini alır.


harley davidson motorsiklet motorlubisiklet tutku yaris eski eskisiyle

Savaş sonrası sivil motosikletlerin üretimine kaldığı yerden devam eden firma, bir engelle daha karşılaşır. Gelir seviyesi yükselenAmerikan toplumu otomobile yönelmiştir. Bu durum Harley-Davidson’a büyük zarar verir. Çareyi, reklamlarında Elvis Presley gibi ünlüleri oynatıp ünlü ve varlıklı kişilere yönelmekte bulan firma, yine de başarılı olamaz. Bu yüzden bir daha asla özgün tasarımlarından ve kitlesinden vazgeçmeme kararı alır.

1970’li yılların sonunda Japonlar’ın motosiklet piyasasında güçlenmeleri, Harley-Davidson için bir tehdit oluşturur. Bu üreticiler ucuz maliyetli motosikletler ile dünya pazarını ele geçirmeye başlar. Harley-Davidson'ı, 1969 yılında satın alan AMF (American Machinery Foundry) de Japon üreticilerin rekabetine ayak uyduramaz ve Harley-Davidson’ı 1981 yılında satmak zorunda kalır. Harley-Davidson, 1983 yılında ABD’ye ithal edilen 700cc üstü tüm motorlara gümrük vergisi konmasıyla küllerinden yeniden doğar. Çünkü bu şekilde Japon üreticilerin önü bir nebze de olsa kesilir. Yeni yönetim, Japon üreticilerle rekabet etmek yerine Harley-Davidson’ın klasikleşen çizgilerine sadık kalmayı tercih eder. Maliyeti azaltmak adına motosikletin bazı parçalarını yabancı üreticilerden satın alır. Motosikletlerin çoğu parçası artık dış kaynaklıdır. Azalan maliyetin etkilediği motosiklet fiyatları kısa sürede etkisini gösterir ve motosiklet tutkunlarının çoğu Harley-Davidson’a geri döner. Satışlar hiç olmadığı kadar yükselir ve firma günümüze kadar ayakta kalmayı başarır.

yeni harley marka model ilginc tuhaf motorsiklet motorlubisiklet yenisi yenisiyle

Harley-Davidson, günümüzde en büyük motosiklet üreticilerinden biri olsa da, markanın ilk üretimi olan motorlu bisikletlerin yokuş bile çıkamadığı günlerden bugünlere ulaşması pek de kolay olmamıştır. Dünyanın dört bir yanındaki Harley-Davidson sahiplerini motosikletlerine bu kadar bağlayan ve adeta bir yaşam biçimi haline gelen Harley-Davidson efsanesi daha uzun yıllar kitleleri peşinden koşturacak gibi.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol