Bir İngiliz Efsanesi - Rolls Royce

eskisiyleyenisiyle arabalar eskisiyle yenisiyle arabalar rolls royce

Klasik araba denince akla gelen ilk isimlerden biridir Rolls Royce. Adını, otomobil üreticisi Henry Royce ve otomobil satıcısı Charles Stewart Rolls’un yaptığı iş birliğinden alan Rolls Royce’un üretime başladığı ilk günden beri kalitesinden ödün vermediği herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Ancak 1906’da üretilen ilk Rolls Royce otomobilin hala işlemekte olduğunu bilen çok az kişi vardır muhtemelen.

eskisiyleyenisiyle arabalar eskisiyle yenisiyle rolls royce

1900’lerin başında sahip olduğu arabasının sürekli arıza çıkarması sonucu kendi arabasını üretmek isteyen Henry Royce, o dönemde otomobil ticaretiyle uğraşmak isteyen Charles Stewart Rolls ile tanıştı.

eskisiyleyenisiyle arabalar eskisiyle yenisiyle rolls royce

1904 yılında beraber çalışmaya başlayan ikili, 1906 yılında ilk otomobilini üretti. Bu otomobil, işçilik kalitesi ve güvenilirlik bakımından herkesi kendine hayran bıraktı. Hatta dönemin bir dergisinde, arabanın içindeki motorun bir dikiş makinesi kadar sessiz çalıştığından bile bahsedildi. Royce’un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başladı. Şirketin amacı, ileri teknoloji ile lüks otomobil üretmekti.

Özel olarak üretilen on beygir gücündeki ilk Rolls Royce, 1904’ten 1925’e kadar tek model olarak Silver Ghost adıyla üretildi. Rolls Royce’u, Rolls Royce  yapan bu otomobilin her parçası itina ile üretildi ve 3 yıl garanti ile satıldı.

eskisiyleyenisiyle arabalar eskisiyle yenisiyle rolls royce

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla üretimlerine ara vermek zorunda kalan firma, 1947 yılında Silver Wraith ile üretime devam etti.

eskisiyleyenisiyle arabalar eskisiyle yenisiyle rolls royce silver down

İlk standart çelik şasili otomobillerini ise Silver Dawn adıyla üretti. Bu serinin bir diğer özeliği ise ihraç edilen ilk otomobil olmasıydı. 1955 yılında iki otomobil birden üretildi. Silver Cloud ve Phantom serisi ise sadece kraliyet aileleri için özel olarak üretildi. Hatta ilk Phantom sadece 16 adet üretildi. 11 yıllık bir ARGE çalışması sonrasında ise 1965 yılında Rolls Royce Silver Shadow üretildi. Birçok yeniliği sahip olan Shadow, bir çok firmaya da ilham kaynağı oldu. 1980 yıllına kadar üretime ufak değişiklerle devam edildi. Gerçek İngiliz derisi kaplanan iç tasarım, kaliteli halılar ve otomatik klima sistemi özellikleri ise günümüze kadar devam etti.

Bir İngiliz efsanesi olan Rolls Royce, 1971’de büyük bir finansal krize girince, marka devletleştirilmek zorunda kalındı. 9 yıl sonra İngiliz uçak üreticisi Vickers, Rolls Royce’u satın aldı. Ancak Vickers’ın elinde de Rolls Royce çok başarılı olamadı. Önce, en büyük rakibi İngiliz otomobil üreticisi Bentley ile aynı çatı altında birleşerek Rolls Royce-Bentley Motors olarak yoluna devam etti. Ancak dünya otomobil sektörünün gelişmelerine ayak uyduramayan ve sınırlı sayıdaki üretimiyle rekabete dahil olamayan Rolls Royce-Bentley Motors da sonunda havlu attı. Vickers, 1998’de her iki markayı da satmaya karar verdi. Firmanın, BMW tarafından satın alınacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak son anda devreye Volkswagen girdi ve Rolls Royce-Bentley Motor Cars’ı satın aldı.

Anlaşmada, Bentley’in tüm hakları, Rolls Royce’un meşhur amblemi, Spirit of Ecstasy’nin ve Rolls Royce’un ön ızgarasının kullanım hakları ve tüm fabrikaları yer alıyordu. Ancak satın almanın ardından ortaya çıkan gerçek, Rolls Royce markası ve RR logosunun bir başka firmada, Rolls Royce uçak motorlarını üreten Rolls Royce PLC’de olduğuydu. Üstelik bu firma, RR logosunu ve Rolls Royce markasını uzun zamandır iş birliği yaptığı BMW’ye satmıştı. Ardından BMW ile Volkswagen arasında gerçekleşen görüşmeler sonunda Volkswagen, Rolls Royce ile ilgili haklarını BMW’ye satmayı kabul etti. Böylece 1998’den sonra Rolls Royce otomobiller BMW kontrolünde üretilmeye başlandı.

eskisiyle yenisiyle rolls royce eskisiyleyenisiyle arabalar

Hikayesi ne olursa olsun, ne zorlu yollardan geçerse geçsin, Rolls Royce otomobiller üretildikleri ilk günden bugüne kalitelerinden asla ödün vermediler. Dünyadaki bütün yüksek gelirliler için geçmişte de günümüzde de adeta bir tutkudur Rolls Royce bir otomobile sahip olmak çünkü ona sahip olmak demek, rahat, arızasız ve latif bir otomobile sahip olmak demektir.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol