Bir Efsanenin Öyküsü Chevrolet Camaro

Chevrolet'in amiral gemisi


 1911 yılında kurulan Chevrolet otomobil markası Louis Chevrolet tarafından üretilmeye başlanmıştır. Zaten adını da kurucusunun soyadından almıştır. Oldukça başarılı bir tarih geçiren Chevrolet birçok kez el değiştirmiştir. Son olarak Amerika’nın otomobil alanında en büyük şirketi olan General Motors’un olmuştur. 1911’den 1967’ye kadar olan Chevrolet marka arabalar birbirinden güzel olsa da Chevrolet’in amiral gemisi Camaro modeli olmuştur. Hatta Camaro’dan sonra üretilen her bir modelin ismi onu onurlandırmak amacıyla ‘C’ harfi ile başlamıştır. 1967 yılında üretilen Camaro’nun gücü karşısında hiçbir araba markası ve modeli duramamış ve bunun üzerine araba üreticileri Camaro’yu örnek almaya karar vermişlerdir.

eskisiyleyenisiyle chevrolet

Camaro’nun Bilinmeyen Tarihi

Camaro ismi konulmadan önce yaklaşık 2000 adet isim önerisi gelmiştir. Bunlar arasında en çok kabul göreni Panther ismi olmuştur. Ve Chevrolet 1966 yılında Panther isimli arabasını piyasaya sürmüştür. Fakat General Motors 1966 yılının ortalarında tarihe geçen bir telekonferansa girmiştir. Bunun nedeni ise üretilen Panther isimli modelin ismi artık Camaro olacaktır. Camaro isminin anlamı hakkında ise farklı görüşler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi Fransızca argo bir kelimeden geldiğidir. Anlamı ise arkadaşlık, dostluk, samimiyettir. Diğer anlamı ise Mustang yiyen hayvandır.

eskisiyleyenisiyle chevrolet

Tasarım ekibi büyük çalışmalar sonucunda ikinci nesil Camaro’yu birkaç yıl içerisinde piyasaya sürmüştür. 1968 model Pontiac markasının Firebird modeline oldukça benzeyen ikinci nesil Camaro motor gücü açısından oldukça üstündür. 1969 yılında Copo Camaro adlı serisini üretmeye başlamıştır. Çoğunlukla yarışçılar satın almıştır bu modeli çünkü motor gücü oldukça yüksektir. 1975’ten başlayıp 1989 yıllarına kadar olan yarışların çoğunda birinci gelen Camaro modeli IROC-Z tasarımı ile Kuzey Amerika otomobil yarışının da ismi olmuştur.

eskisiyleyenisiyle chevrolet camero

Günümüzde de Camaro modelinin hala üretilip satıldığını görmekteyiz. Tabi parası ile dudak uçuklatmayı da başarmaktadır. 600 beygir gücünde 6000 motor hacmine sahip aynı zamanda son teknoloji ekipmanlar ile rüyaları süsleyen bir efsanedir Chevrolet Camaro.

eskisiyleyenisiyle chevrolet camero

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol