Analogdan Dijitale Fotoğraf Makinesi

Tarihiyle Resim Çekmek

Günümüzde saniyede onlarca kare fotoğraf çekebilen fotoğraf makineleri iyice küçülmüş cebimize kadar girmeyi başarmıştır. Tabi bunun yanında hala profesyonel fotoğraf makineleri teknolojinin getirdiği yenilikler ile kilometrelerce ötesini çekebilir duruma da gelmiştir. Fotoğraf makinesini temel olarak düşündüğümüzde aslında insanlık tarihi kadar eskidir. İlkel insanların mağara duvarlarına yaptığı resimler ile anılarını ölümsüzleştirmek istemesi fotoğraf makinesinin de temeli olmuştur diyebiliriz. Tek bir kişinin icadı olmayan fotoğraf makinesinin tarih boyunca nasıl değiştiğini gelin birlikte inceleyelim.eski tarihi eskisiyle kadin kadinlar resim fotograg cekmek cekim resimler analog eskisiyle

Aristotales’in Yaptığı Çalışmalar


M.Ö. 4. Yüzyıl ortalarında Aristotales, iğne deliği gibi küçük bir delikten ortaya çıkan görüntünün yorumlamasını yapmıştır. Böylece günümüz fotoğraf makinelerinin atası olan ‘Camera Obscura’ nın temellerini ortaya koymuştur. Latince olan kelimenin Türkçe anlamı ise karanlık odadır. Çalışma prensibi ise küçük bir deliği bulunan karanlık bir odaya o delikten giren ışığın karşı duvarda görüntü oluşturmasıdır. Fakat bu görüntü ters oluşmaktadır. 

ters goruntu olusumu aristotales bulus icat icadi goruntuler karanlik oda fotograf makinesi camera obscura

Devamında 10. Yüzyılda yaşayan İbn Al-Haitam’ın camera obscura benzeri çalışmalar yürütmesi fotoğraf makinesinin gelişiminde katkı sağlamıştır. Fakat hala pratik anlamda kullanılabilirliği olmayan camera obscura Fizikçi Girolamo Cardano tarafından daha da geliştirilmiştir. Çift taraflı mercekler kullanarak yapılan çalışma sonucunda net ve pratik anlamda daha kullanışlı olan camera obscura geliştirilmiştir. 

fizik fizikci girolamo cardano camera obscura fotograf makinesi kalite bulus icat icadi cift tarafli mercek

1826 yılına gelindiğinde, Fransız Joseph Nicephore Niepce, evinin penceresinden yakaladığı görüntü ile büyük bir başarıya adım atmıştır. Artık daha farklı bir amacı vardır. Daha net ve keskin bir görüntü elde etmek, görüntünün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak ve en önemlisi renkleri de yansıtabilmek onun amaçları arasındadır. Fakat amaçlarını tamamlayamadan ölen Niepce’nin iş arkadaşı Louis Jacques Mande Daguerre onun çalışmalarına sahip çıkmış ve 1839’da tarihe altın harflerle yazılan şu sözler söylenmiştir. “Sayın Beyefendiler, Doğa ışık sayesinde bir yüzeyin üzerine geçirildi.”

fotograf makinesi resim doga manzara bina su nehir Fransız Joseph Nicephor Niepce Louis Jacques Mande Daguerre

1852 yılında Kodak makineleri 10 pozlu fotoğraf makinelerini piyasaya sürdü. Çekimden sonra makineler fabrikaya gönderiliyor, orada fotoğrafın baskısı yapılıyor, makineler tekrar dolduruluyor ve sahibine iade ediliyordu. Kodak firması 1888 yılına gelindiğinde 100 pozlu fotoğraf makinelerinin satışını başlattı. Sloganları ise, “Siz düğmeye basın gerisini biz hallederiz.” Şeklindeydi.

kodak fotograf makinesi tarihi eski siz dugmeye basin gerisini biz hallederiz

kodak fotograf makinesi ilk makine tarihi eskisi eskiden eski eskisiyle resim cekmek cekim siz dügmeye basin gerisini biz hallederiz kodak

Fotoğraf makinelerinin üretiminin daha ilk senelerinde çekilen fotoğraflar arasında savaş fotoğrafları da bulunmaktaydı. Örneğin 1846 yılındaki Meksika-Amerikan savaşının fotoğraflanmasıdır. 

1846 meksika amerika amerikan savas fotografi fotograf resim savasta cekmek cekim

Günümüzde fotoğraf makineleri ise filmleri geride bırakarak yerini depolama aygıtlarına bırakmıştır. Bu sayede daha kullanışlı olan fotoğraf makineleri sadece bununla değil her geçen sene yüksek çözünürlük sunma, makro ve mikro çekim sunma gibi birçok özelliği de beraberinde getirmiştir.

yeni yenisi yeniden yenisiyle resim cekmek yaprak doga su fotograf makinesi cekimi

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol