Abaküsten sonra Bilgiyi Saymak - Bilgisayarların Geçmişi

Tarih boyunca insanlar hesaplama işlemleri için çeşitli araçlar geliştirmiştir. Bunların başında yer alan abaküs M.Ö. 2400’lü yıllarda Babil İmparatorluğunda bulunmuştur. Ticaretin gelişmesi ve elde edilen sayıların karmaşıklaşmaya başlaması hesaplama aracı gereksinimini artırmıştır. İşte günümüz bilgisayarlarının atası o dönemlerde bulunan abaküstür. Sonrasında ihtiyaçların artması ve teknolojinin gelişmesiyle mekanik ve elektromekanik birçok hesaplama aygıtı bulunmuştur.

abakus

İlk Dijital Bilgisayar

Tarihte ilk dijital bilgisayar 1946 yılında top atışlarını hesaplamak için Amerika Ordusunun geliştirdiği ENIAC bilgisayarıdır. Önceki cihazların yaklaşık 1000 katı işlem gücüne sahip olan ENIAC günümüzde yaklaşık 6 milyon dolar değerinde bir bütçe ile geliştirilmiştir.

ilk bilgisayarlar

İlk Şahsi Bilgisayar

İtalyan Olivetti firmasının ürettiği Programma 101 bilgisayarı kişisel olarak satışa sunulmuş ilk bilgisayardır. 1965 yılında satışa sunulan Programma 101 bilgisayarı günümüz parası ile 23.000 dolar civarında bir paraya satılmaktaydı. Satışların yüzde doksanı ABD üzerinde gerçekleşmiştir. Ayrıca Programma 101, insanlık tarihinin en büyük bilimsel adımlarından birisi olan Apollo 11’in aya ilk insan indirmesi programında kullanılmıştır. 10 adet kullanılan Programma 101’lerin toplam işlemci hızı ise 1Mhz’dir. Yani günümüzde neredeyse hiç sayılan bir rakamdır bu.

ilk sahsi bilgisayar
Sonraki dönemlerde gelişen teknoloji ile bilgisayarlarda adeta bir devrim olmuştur. Klavye geliştirilmiş ve büyük tüplü ekranlar eklenmiştir. 1975 yılından sonra geliştirilen Apple III bilgisayarı bunlara verilebilecek en iyi örneklerden birisidir. Kontrast ayarı gibi ayarları ile birlikte dos ekranında sadece klavye ve komutlarla kontrol edilebilen bir bilgisayardır. Sonraki yıllarda ihtiyaç haline gelen fare bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır.

eski bilgisayarlar

Hızla gelişen teknoloji ile bilgisayar küçülmüş fakat bir o kadar da güçlenmiştir. 4K görsellere sahip muhteşem görsel detaylar, çok yüksek çözünürlüğe sahip ekran kartları ve uzay aracı hızında işlemciler üretilmektedir.

islemciler

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol