6 Nesil Süren Tutku - Eskisiyle Yenisiyle Mustang

Kimileri için bir yaşam tarzı, kimileri için ise abartılmış bir zevk... 235 beygir gücündeki canavar ruhlu bu muhteşem makinenin adı ‘‘Mustang’’ Tarihin tozlu sayfalarından günümüze kadar uzanan bu arabanın hikayesini, eskisiyle yenisiyle birlikte inceliyoruz...

eskisiyleyenisiyle mustang eski arabalar eskisiyle yenisiyle arabalar yeni mustang

1964 yılında, Falcon modelinden esinlenerek yeni bir spor araba yapmaya başlayan Ford yetkilileri, uzun süren arayışlardan sonra, aracın gücünü temsil edecek bir isimde karar kılmıştı. 2. Dünya Savaşı’nda harikalar yaratan ‘‘P-51 Mustang’’ savaş uçağının adını yeni modeline veren Ford, aynı yıl düzenlenen New York Otomobil Fuarı’nda yeni canavarını herkese tanıtarak büyük beğeni topladı. O dönemde vizyona giren Goldfinger(Altın Parmak) isimli James Bond filminde boy gösteren arabayı artık tüm dünya tanıyordu. Piyasaya çıktığı sene içerisinde yarım milyon adet satılan Mustang, adeta bir efsaneye dönüşüyordu. O günden bugüne, tam 6 nesil sürecek tutkunun hikayesi, işte böyle başlamıştı.


eskisiyle yenisiyle mustang eski arabalar yeni arabalar eskisiyleyenisiyle arabalar

Önceleri ‘‘Pony Car’’ sınıfında olan, daha sonra ise kendine özgü bir sınıf yaratarak ‘‘Muscle Car’’ statüsünde yer alan Mustang’in tarihleri ve nesilleri şu şekilde sıralanmıştır.

1. Nesil (1964 – 1973)
2. Nesil (1974 – 1978)
3. Nesil (1979 – 1993)
4. Nesil (1994 – 2004)
5. Nesil (2005 – 2014)
6. Nesil (2015 – Günümüz)

Bunların içinde en çok beğeni toplayan ilk nesildir. Çoğu Mustang delisi sürücü, sonraki nesillerin hiçbirinden memnun kalmamıştır. İlk nesilde üretilen Mustang’lerin 1964-1969 arası olanları, özellikle tercih sebebi olmuştur. Bundan sonraki araçların yapısı pek çok kez değiştirildiği için, firma, Mustang severlerin olumsuz tepkilerine maruz kalmıştır.

yeni mustang efsane hızlı yarış spor araba sporaraba

Bütün dünyada hayranlık uyandıran Mustang, Türkiye’de de büyük ilgi görmüştür. Ancak bu ilgi, 2000 yılında vizyona giren ‘’60 Saniye’’ filmiyle birlikte hayranlığa dönüşmüştür. Araba hırsızı bir adamın aksiyon dolu hikayesinin anlatıldığı filmde, en fazla ilgi çeken konu, adamın,  67 model bir ‘‘Mustang Shelby GT 500’’ ile duygusal bağ kurmasıdır. Bu filmden sonra arabanın ismi, herkes tarafından ‘‘Eleanor’’ olarak lanse edilmiştir.

eskisiyleyenisiyle mustang eskisiyle yenisiyle arabalar eski araçlar yeni araçlar

Fırsat bulursanız, ilk nesildeki araçlardan birini kullanmadan ölmeyin. :)
Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol