2050'de İnstagram

Yaşadığımız her dakika bir sonrakinin eskisi. İnstagramla ilgili yazımda bu sefer şunu düşündüm. 2012 yılında hayatımıza giren instagram, 2050 yılında hala hayatımızda olur mu? Yani bu sefer instagramın eskisini günümüz, yenisini ise 2050 senesi canlandıracak. Bu konu son zamanlarda çok popüler olan Black Mirror dizisinde de ele alınmış. Varsayıma göre yıllar sonra insanlar artık likelarına göre sınıflara ayrılıyor. Popülerliklerine göre yaşamaya başlıyorlar. Yedikleri, içtikleri şeylere, gezdikleri yerlere, hatta oturdukları evden çalıştıkları işe göre çevrelerinde ki herkesten yıldız alabiliyorlar ve karşılaştıkları herkesin kaç yıldıza sahip olduğunu görebiliyorlar.

eskisiyleyenisiyle instagram eski hali yeni hali

Toplam puanınıza göre girebileceğiniz veya giremeyeceğiniz yerler var. Örneğin, araba kiralarken puanınıza göre model alabiliyorsunuz ya da lüks bir sitede paranız olsa bile, yıldızınız azsa oturamıyorsunuz. Hal böyle olunca puanınızı arttırmak çok önemli hale geliyor.

-Yemek yerken

eskisiyleyenisiyle instagram 2050'de

-Spor yaparken

eskisiyleyenisiyle instagram

-Evlenirken

eskisiyleyenisiyle instagram

-Hayvanları severken

eskisiyleyenisiyle instagram

-İşinizi yaparken bile

eskisiyle yenisiyle instagram

çok dikkat etmelisiniz yoksa az yıldız alabilirsiniz. Size bunlar tanıdık geldi mi? Bu dizinin ironisi, aslında günümüzde farkına varmadan aldığımız hali abartılı bir dille anlatmak. Sonunu söylemeyeyim izlemeyenler için ama burada şu ikilem ortaya çıkıyor: bir yanda bu değişimi, yani sosyal medya çılgınlığını eleştirenler, bir yanda ise bu hayattan gerçekten çok memnun olan insanlar var. Ben değişmekten ve eskiye ihanet ettiğimizi düşünmekten neden bu kadar korktuğumuzu hiç anlamıyorum. Hem likelarımız ve paylaşımlarımızla mutlu olup, hem gerçek sosyal hayatı bir arada götürebildiğimiz bir yaşam mümkün değil mi sizce? Cevabı size bırakıyorum…
Pingu
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol