Futbol Topunun Bilinmeyenleri

Bir futbol topu ne kadar değişebilir ki diye düşünebilirsiniz. Sonuçta bazı insanlar için, 22 kişinin gözünü ayırmadığı bir toptan ibaret ama işin aslı ne yazık ki bu kadar basit değil. Üstelik futbol topunun yapıldığı maddeden, içerisinde yer alanlara kadar, tarihi süreçte pek çok değişiklik yapıldı. 1863 yılında, futbol topunun nasıl olacağı üzerinde karar kılındı. 1872 yılında ise özellikleri değiştirildi. Bundan böyle futbol toplarının dışı deriden yapıldı, içi ise domuz derisiyle ya da hayvan mesanesiyle dolduruldu.

eski yeni eskisiyle yenisiyle futbol topu maç fifa ps pes 2015 2016 2017 oyun game soccer

Ancak bu toplar çok kolay deliniyordu. 1900lü yıllarda toplar deriden ve lastikten yapılmaya başlandı. Topa vuruş mükemmeldi ve çok güzel sekiyordu ancak bu seferde topa kafa vurmak zorlaşmıştı ve yağmur yağdığında top çok ağırlaşıyordu. Topa kafa vuran oyuncular sakatlık geçiriyordu. 

futbol topu adidas nike nıke soccer maç top halı saha halısaha

Günümüzde ki futbol topları çok daha kompleks bir yapıya sahip. Adidas 2010 yılında düzenlenen dünya kupası için ilk dikişsiz futbol topunu üretti. Günümüz toplarından bazıları, 12 normal beşgen ya da 20 normal altıgenden oluşurken, üst sınıf toplar daha küresel olması için 32 adet farklı şekillerde poligonlardan üretiliyor. Topun iç kısmında ise basınca dayanıklı lateks malzeme yer alıyor. Modern bir futbol topunun çapı yaklaşık 22 santimetre, ağırlığı ise 410 ila 450 gram ağırlığında değişmektedir. futbol top topu futbolcu oyuncu yedek saha halısaha çim maç soccer fifa pes ps

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol