Eskisiyle Yenisiyle Kayak Takımları

Kayak, insanlık tarihi kadar eski bir tarihi yaşanmışlığa sahiptir. 

Kayağın en ilkel şekli, tarih öncesi çağlarda insanların karda batmamak için ayaklarına bağladıkları ağaç parçaları olarak bilinmektedir. Bu bağladıkları ağaç parçalarının kayganlığını azaltmak için, tabanlar katran veya deri ile kaplanmaya başlamış. İlk kayaklar, çeşitli farklı ağaçlardan yapılmış olup tarihçesi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. O zamanlar için, ihtiyacın doğurduğu bir buluş iken; şimdilerde milyonlarca insanın severek yaptığı bir etkinlik ve profesyonellik gerektiren bir spor dalı.

 

Kayağın en ilkel şekli, tarih öncesi çağlarda insanların karda batmamak için ayaklarına bağladıkları ağaç parçaları olarak bilinmektedir. Bu bağladıkları ağaç parçalarının kayganlığını azaltmak için, tabanlar katran veya deri ile kaplanmaya başlamış. İlk kayaklar, çeşitli farklı ağaçlardan yapılmış olup tarihçesi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. O zamanlar için, ihtiyacın doğurduğu bir buluş iken; şimdilerde milyonlarca insanın severek yaptığı bir etkinlik ve profesyonellik gerektiren bir spor dalı.

 

Daha önce kayakçılar, kayakların ayaklarına direk bağlı olmasından dolayı sürekli sakatlanıyordu. Norveç-Amerikan kayak şampiyonu Hjalmar Hvam, omurgası kırıldığında hastanede yatarken aklına gelen burundan bağlamalı kayak bağlamasını tasarladı.

 

Daha önce kayakçılar, kayakların ayaklarına direk bağlı olmasından dolayı sürekli sakatlanıyordu. Norveç-Amerikan kayak şampiyonu Hjalmar Hvam, omurgası kırıldığında hastanede yatarken aklına gelen burundan bağlamalı kayak bağlamasını tasarladı. Böylece kayakçılar için devrim niteliğindeki bugünkü güvenli bağlamaların temeli atıldı. Bu temel ışığında, teknolojinin her güzelliğini adapte eden kayak malzemeleri bulmak artık mümkün. Şimdilerde, renk renk ve çeşit çeşit kayak takımları mevcut. Teknoloji geliştikçe, yaşamın her alanına sirayet ediyor. Geliş bakalım teknoloji, geliştir bizi ama sence de biraz hızlı gitmiyor muyuz? :)

 

Şimdilerde, renk renk ve çeşit çeşit kayak takımları mevcut. Teknoloji geliştikçe, yaşamın her alanına sirayet ediyor. Geliş bakalım teknoloji, geliştir bizi ama sence de biraz hızlı gitmiyor muyuz? :)

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol